Sağlık

Acil durumlarda...

Acil durumlarda...

Acil durumlarda yanıkların üzerine macun sürme, zehirlenen hastaya yoğurt yedirme ve yılan sokmasında kanı emerek dışarı atma gibi yöntemlerin yanlış olduğu vurgulandı.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Acil Tıp Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gül, "bilimde ulaşılan son noktada, daha önce sıkça uyguladığımız acil müdahale yöntemlerinin hiçbir anlamının olmadığı ve ciddi olumsuzluklara neden olabileceği ortaya çıktı" dedi.

Yrd. Doç. Dr. Mehmet Gül, yaralanma ya da tıbbi acil vakalarda hastanın sağlığının, yakınında bulunanların çabuk karar vermesine ve yapılacak uygun ilk yardıma bağlı olduğunu söyledi. Bu nedenle, acil durumlarda hastaya yapılacak ilk müdahalenin büyük önem taşıdığını ifade eden Gül, "Acil müdahale, bilinçli şekilde hatasız olarak yapılmalıdır. Hastanın hayatta kalması ya da onda kalıcı bir iz bırakmaması için yapılacak ilk müdahale çok önemlidir" dedi.

Gül, teknolojinin gelişimine bağlı olarak bilimin de ilerlediğini,artık acil müdahalelerde uygulanan yöntemlerin de farklılaştığını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bilimde ulaşılan son noktada, daha önce sıkça uyguladığımız acilmüdahale yöntemlerinin hiçbir anlamının olmadığı ve ciddi olumsuzluklara neden olabileceği ortaya çıktı. Örneğin bıçaklama, yüksekten düşme gibi durumlarda önceleri hasta doğrudan ameliyata alınarak, vücudun içinde biriken kan alınıyordu. Ameliyat da hasta için estetik kaygılara neden oluyordu. Ancak bu çok gereksiz bir müdahaledir. Çünkü vücut, kendi savunma mekanizmasıyla bu kanı zaman içinde dışarı atabiliyor. Aynı şekilde herhangi bir yangında yanıkların oluştuğu yere diş macunu sürülüyordu. Ancak bu da çok yanlış uygulamadır. Çünkü yanan bölgenin enfeksiyon riski yoktur. Sürülen diş macunu, enfeksiyon riskini artıracağı gibi oksijenle temasını keserek yaranın kapanmasını engelleyebilir."

Yoğurt yerine açık hava

Bugüne kadar acil hastalara yapılan yanlış müdahalelerden birinin de soba gazından zehirlenenlere yoğurt verilmesi olduğunu ifade eden Gül, verilen yoğurdun kusmaya neden olarak, atıkların akciğere kaçmasına neden olduğunu, bunun yerine hastanın açık havaya çıkarılarak oksijen almasının sağlanması gerektiğini dile getirdi.

Gül, deterjan ve benzeri maddelerin yutulması sonucu yaşanan zehirlenmelerde de hastaya azar azar su verilmesi gerektiğini belirtti.

Daha çok kırsal bölgelerde yılan, akrep, böcek sokması sonucu meydana gelen zehirlenmelerde, ısırılan bölgenin kanının emilerek dışarı atılmasının da yanlış yöntemler arasında yer aldığını belirterek, şöyle devam etti:

"İlk müdahaleyi yapan kişinin ağzında birtakım enfeksiyona zemin hazırlayan yarası olabilir ya da ağzı temiz olmayabilir. Bu nedenle, zararlı hayvanın zehrinin karıştığı kanı emerken, enfeksiyon kapan yara bölgesinin kapanmasını güçleşebilir. Bu gibi durumlarda, yılanın soktuğu bölge sıkıştırılarak zehrin dışarı akması sağlanabilir. Daha sonra da hastanede zehre karşı kullanılan ilaçlarla gereken müdahale yapılır."

Gül, yaralamalı trafik kazalarında da boyunluk takılan yaralının karga tulumba araçlarla hastaneye kaldırılmaya çalışıldığını ifade ederek, "Boyunluk takılması yaralının boynunun tamamen koruma altına alındığı anlamına gelmez. Boyunluk takmak şart değil. (Boyunluk var) diye karga tulumba taşınacağına iki elle boynun sabit tutulmaya çalışılması daha iyi" diye konuştu.
Yayın tarihi: 08.03.2006
1043
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.