Sağlık

Açıklanamayan kısırlık kalmıyor

Açıklanamayan kısırlık kalmıyor

Toplum içindeki infertil çiftlerin yüzde 25'i, 2 yıl geçmesine ve bütün incelemelere rağmen infertilite sebebi bulunamıyor.

Maya Tüp Bebek Merkezi Tıbbi Direktörü Op.Dr. Osman Denizhan Özgün, açıklanamayan kısırlık problemi yaşayan önemli bir gelişmeyi paylaştı.

"Açıklanamayan infertil (kısır) çiftlerin problemi, doğru bir bakış açısı ile ele alındığında ve yönetildiğinde büyük oranda çözülebiliyor. Bütünleşik Tedavi Planı ile açıklanamayan infertilite oranını %25'lerden %10'a düşürmeyi hedefliyoruz."

Op.Dr. Özgün, açıklanamayan infertilitenin teşhisi ve tedavisine yönelik geliştirdikleri tedavi planı hakkında bilgi verdi:

Bir çiftin çocuk istemesine rağmen, 1 yılın sonunda bu isteğine ulaşamamasına infertilite diyoruz. Toplum içindeki infertil çiftlerin % 25'i, 2 yıl geçmesine ve bütün incelemelere rağmen infertilite sebebi bulunamıyor ve açıklanamayan infertilite olarak adlandırılıyor.

Açıklanamayan infertilite "doğal yolla hiç gebe kalınamaması" veya "gebeliğin hep düşükle sonuçlanması" şeklinde çıkıyor karşımıza. Açıklanamayan infertilite grubundaki binlerce çifte, bugüne kadar yapılan klasik incelemelerden ve tedavilerden sonra "ne sizde ne de eşinizde her hangi bir problem yok, siz bizim açıklanamayan infertilite dediğimiz gruba giriyorsunuz" yanıtı verilmiş ve defalarca ilaç kullanmış veya standart tedavi görmüş olarak karşımıza çıkabiliyor.

Ancak çifte çok yönlü ve bütüncül yaklaşılamadığından, yardımcı üreme teknikleri ile sonuç alınabilecek vakalar, sorun doğru tespit edilemediği için olumlu sonuç alınamıyor.
Maya Tüp Bebek Merkezi, açıklanamayan infertilite grubuna doğru teşhisi koyabilmek için Bütünleşik Tedavi Planını geliştirdi. Anne baba adaylarına yönelik incelemelerin ve tedavilerin soruna yönelik ele alındığı, kısırlık tedavisine farklı bir bakış açısı getiren, uluslararası standartlarda hazırlanmış başarılı bir tedavi planıdır.

Türkiye'de ilk kez Maya'da kullanılan Bütünleşik Tedavi Planı bize "Anne adayı neden gebe kalamıyor? Tedavi neden sürekli başarısız oluyor? Tedavinin başarılı olması için ne yapılması gerekiyor? sorularının cevabını veriyor.

Öncelikle çocuğun neden olmadığını araştırarak, gerçek kısırlık nedenini belirliyoruz; ikinci aşamada ise ileri tedavi yöntemlerinden hangisinin ya da hangilerinin anne adayında gebeliği ve sağlıklı doğumu sağlayacağını tespit ediyoruz.

Nedeni anlaşılamayan gebe kalamama durumunun, düşüklerin ve tüp bebek tedavisi ile verilen embriyoların tutunamamasının nedenlerini "genetik yapı sorunu, bağışıklık sistemi bozuklukları ve kanama pıhtılaşma faktörü" olarak sınıflandırıyoruz. Bu sorunları belirledikten sonra, ileri tedavi yöntemlerinden hangisinin ya da hangilerinin gebeliği ve sağlıklı doğumu sağlayacağını tespit ediyoruz.

Anne-Baba adaylarının sorunlarının tespit edilmesine ilişkin uygulanacak testler ve ileri tedavi yöntemleri, başarılı bir tüp bebek tedavisi için son derece önemlidir. Ancak infertil çiftlerin doğru ele alınması ve kısırlığın doğru yönetilmesi gerekiyor.
Yayın tarihi: 26.05.2009
904
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.