Sağlık

Açık sütler tehlike saçıyor

Açık sütler tehlike saçıyor

Türkiye'de yıllık kişi başına düşen süt tüketiminin 25 litre olduğunu ve en çok açık süt tüketildiğini biliyor muydunuz?

Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tanju Besler, yaptığı açıklamada, sütün insan sağlığı açısından doğumundan itibaren vazgeçilmez bir gıda olduğunu söyledi.

Çocukluk ve gençlik döneminde mutlaka tüketilmesi gereken sütün bir bardağında kalsiyum açısından oldukça zengin olan yeşil yapraklı sebzelerden ıspanağın 12 porsiyonu, brokolinin ise 4 porsiyonundan sağlanacak kadar kalsiyum bulunduğunu vurgulayan Besler, buna karşın tüketimin çok az olduğunu bildirdi.

Türkiye'de kişi başına yıllık tüketilen sütün 25 litreyi geçmediğini ifade eden Besler, İtalya'da bu oranın 63, İngiltere'de 100 ve Finlandiya'da 139 litre olduğunu, Avrupa ortalamasının ise 70 litrenin üzerine çıktığını kaydetti.

Türkiye'de bu kadar az tüketilen sütün yüzde 70'inin sokak sütü olmasının ayrı ciddi sorun oluşturduğunu dile getiren Besler, şunları söyledi:

"Sağlıksız sokak sütü tüketilmesi nedeniyle az tüketip bol mikroorganizma alıyoruz. Vitamin, mineral maddeler ve proteince zengin süt, yeterli pastörizasyon sağlanmadığı zaman zararlı mikroorganizmalarca da çok zengindir. Avrupa'ya oranla az süt tüketen Türk halkı, sokak sütünün fazla alınması nedeniyle yine Avrupa'ya oranla daha fazla mikrobu vücuduna alıyor. Sokak sütleriyle hepatit, tüberküloz, tifo, brusella ve ishal gibi birçok hastalığa yol açan milyonlarca mikroorganizma sokak sütleriyle vücuda giriyor."

Evde yapılan kaynatmalarda mikroorganizmaların tamamının yok edilmediğini, ayrıca sütün besin değerinde çok ciddi kayıpların oluştuğunu belirten Besler, ayrıca sütün protein, yağ ve karbonhidrat bileşenlerinde önemli değişikliklerin ortaya çıktığını bildirdi.

Besler, özellikle çocukların sokak sütü kaynaklı sağlıklarının riske girmemesi için pastörize edilmiş paket sütlerin kullanılması gerektiğini, sokak sütlerinden artık tamamen vazgeçilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 11.12.2006
777
dahafazlası

sut

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.