Sağlık

Acıbadem Merkez Laboratuvarı'nda SARS testleri

Acıbadem Merkez Laboratuvarı'nda SARS testleri

Acıbadem Merkez Laboratuvarında SARS hastalığının tanısı için gerekli testler çalışılmaya başlandı.

Son haftaların güncel hastalığı olan SARS (Ciddi Ani Gelişen Solunum Sendromu) hastalığını ortaya çıkaran mikrobun Coronavirus grubuna giren bir virus olduğu yoğun çalışmalarla kanıtlandı.

Tüm dünyadaki referans laboratuvarları bu hastalığın tanısının konulması için yöntemler geliştirmeye çalıştılar. Bu sürecin sonunda en uygun yöntemlerin hangileri olduğuna karar verildi.

Bu yöntemlerden biri de, şüpheli hastalardan alınan örneklerde, hastalık etkeni virusun nükleik asitlerinin varlığını göstermek.

Polimeraz zincir reaksiyonu olarak isimlendirilen bu yöntemle hasta örneğinde az sayıda olan virus nükleik asitleri çoğaltılıp görünür hale getiriliyor. Bu nükleik asitlerin varlığı veya yokluğuna göre hastalığın SARS olup olmadığına karar veriliyor.

Bu test ancak moleküler testlerin çalışılabildiği özel altyapıya sahip laboratuvarlarda çalışılabilmektedir. Salgının başlangıcından itibaren konu hakkındaki gelişmeler Acıbadem Merkez Laboratuvarı Moleküler Tanı Ünitesi tarafından izlenmiş ve bu konuda çalışan referans laboratuvarları ile temasa geçilmiş ve bilgi alışverişinde bulunulmuştur.

Bunun sonunda, dünyadaki diğer referans laboratuvarlarının kullandığı yöntemin aynını kullanarak laboratuvarımızda da SARS için tanı testinin çalışılabilmesi sağlanmıştır.
Yayın tarihi: 24.04.2003
793
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.