Sağlık

AB'de obeziteye karşı kampanya

AB'de obeziteye karşı kampanya

Avrupa Komisyonu, gıda sektöründen, Avrupa'da artmakta olan obezite sorununa karşı harekete geçmesini istedi.

Obeziteye karşı kampanya başlatan Avrupa Komisyonu'nun sağlık ve tüketici güvenliğinden sorumlu üyesi Markos Kyprianu, gıda sektörünün kendine çeki düzen vermesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Komisyonu'nun sağlıktan sorumlu üyesinin ortaya koyduğu veriler ürkütücü boyutta.

Markos Kyprianu'nun verdiği bilgiye göre, Avrupa Birliği nüfusunun yaklaşık 200 milyonunun aşırı kilolu ya da obez. Obeziteden etkilenen çocukların sayısı da her yıl 400 bin civarında artıyor.

Şaşırtıcı olan ise, obezite vakalarının Avrupa'nın güneyinde daha yaygın olması. Aralarında İspanya, Portekiz ve İtalya'nın da bulunduğu ülkelerde yaşları 7 ila 11 arasında olan çocukların üçte biri aşırı kilolu.

Gıda üreticileri ve satıcılarını daha çok çaba göstermeye çağıran Kyprianu, "Biz yalnızca gıda sektörünün kendine çeki düzen vermesini istiyoruz. Obezite geçen 10-15 yılda bir sorun olmayabilirdi, ama bugün bir sorun" diyor.

Gıda sektörü kendine çeki düzen vermeli

Kyprianu'nun özellikle üzerinde durduğu konular ise, tüketicilerin, satın aldıkları gıda ürünlerinde yer alan yağ, tuz ve şeker miktarlarının daha açık şekilde görebilmelerini sağlayacak bir etiketlendirme sistemi, ve özellikle çocuklara yönelik hamburger ve cips gibi ürünlerinin pazarlanmasının da kontrol edilmesi.

Kyprianu, dengeyi tutturmanın zor olduğunu kabul ediyor ve sigara reklamlarında olduğu gibi kökten bir yasaktan söz etmediğini belirtiyor.

Yönetmelik çok karmaşık, ama tehdit çok açık. Eğer gıda sektörü kendi kendini düzenleme konusunda yeterli ilerlemeyi sağlamazsa komisyon yeni bir yasal düzenleme yapmayı düşünecek.
Yayın tarihi: 17.03.2005
721
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.