Sağlık

ABD'de AIDS vakaları arttı

ABD'de AIDS vakaları arttı

Sağlık uzmanları, AIDS vakalarındaki artışı, geliştirilen ilaçlarla hastaların yaşam süresinin uzatılması sonucunda AIDS'in eskisi kadar ciddiye alınmamasına bağlıyor. Birçok Amerikalının, AIDS'in Afrika'da tehlikeli olduğuna, Amerika'da ise kontrol altına alındığına inandığı belirtiliyor.

ABD'de geçen yıl 42 bin 136 yeni AIDS vakasının tespit edildiğini kaydeden uzmanlar, bir önceki yıla göre hastalığın yüzde 2.2 arttığını açıkladı. ABD'de son 3 yılda artış gösteren AIDS vakalarının daha önce 10 yıl artış göstermediği biliniyor.

CDC merkezinden yapılan açıklamada, Amerika'da 850 ila 950 bin kişinin HI-virüsü taşıdığı, AIDS'li hastaların sayısının ise 385 bini bulduğu belirtildi. CDC yetkilisi Dr. Ronald Valmdiserri, AIDS ile savaşı kaybetmediklerini, sadece AIDS ile savaşın daha bitmediğini vurguladı. ABD'de 1990'dan beri yılda ortalama 40 bin AIDS ve HIV vakasının teşhis edildiğini ifade eden uzmanlar, 2005 yılına kadar bu sayıyı yarı yarıya azaltmadıkları takdirde ülkenin büyük bir AIDS tehlikesiyle karşı karşıya kalacağını bildirdiler.

AIDS'e karşı istenilen hedefler tutturulamazsa 2010 yılına kadar 130 bin yeni AIDS vakasının ortaya çıkacağı, bunun Amerikan ekonomisine 18 milyar dolara malolacağı belirtildi.
Yayın tarihi: 04.08.2003
882
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.