Sağlık

9 kadından biri meme kanseri riski altında

9 kadından biri meme kanseri riski altında

Prof. Dr. Osman Durmuş, her kadının kendi kendine muayeneyi öğrenmesi ve 20 yaşından sonra her kadının adet bitiminden 4-5 gün sonra elle muayene yapması gerektiğini söyledi.

Osman Durmuş, meme kanserinde erken teşhisin önemine değinerek, erken teşhis konusunda kadınların bilgilendirilmesi gerektiğini söyledi.

ABD'de, meme kanserinde kanserli hücreler 1.5 santimetreye gelince tespit edilebiliyor. Merkezlerinde bulunan bir cihazın ise bu kistleri 2 milimetrede belirleyebildiğini anlatan Durmuş, tümör büyüdükçe yayılma oranının da arttığını belirtti.

30-40 yaşlarında 250 kadından birinde, 70-80 yaşları arasında ise 34 kadından birinde meme kanseri görüldüğünün altını çizen Durmuş, ortalama her 9 kadından birinin meme kanseri riski altında olduğunu söyledi. Kadınlarda en sık görülen kanser tipi olan meme kanserinin, en sık görülen ölümler arasında da üst sıralarda olduğunu dile getiren Durmuş, son yıllarda kendi kendini muayene ve erken teşhis sayesinde meme kanserinden ölümlerin azaldığını belirtti.

Meme kanseri yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de görülebiliyor. 100 kadına karşılık 1 erkekte meme kanserine rastlanıyor.

Meme kanserine yakalanan kadınların yüzde 80'inin ailesinde hastalığın görülmediğini belirten Durmuş, risk faktörlerini, "erken adet görme, geç menopoza girme, hiç doğum yapmamış, hiç emzirmemiş olma, alkol, sigara ve çok yağlı beslenme" şeklinde sıraladı.
Yayın tarihi: 13.01.2004
381
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.