Sağlık

8 milyon yıllık mikropla tanışın!

8 milyon yıllık mikropla tanışın!

Antarktika buzullarından alınan 8 milyon yıllık 5 buz örneğini laboratuar ortamında ısıtılıp, beslendi ve mikroplar yeniden faal hale getirildi.

Bilim insanları, Güney Kutbu'nda buz tabakaları arasında sıkışıp kalmış 8 milyon yıllık mikropları laboratuvarda "diriltti". Araştırmacılar, Antarktika'nın döküntülerle kaplı buzullarından aldıkları ve 100 bin ila 8 milyon yıllık 5 buz örneğini laboratuvar ortamında ısıtıp, besledi ve mikropların yeniden faal hale getirdi.

Milyarlarca yıllık bir süreç
Daha genç mikroorganizmaların yaşlı olanlardan daha hızlı büyüdüklerini tespit eden bilim insanları, araştırmalarının bulgularını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde yayımladı. Buzda donmuş eski virüs ve mikropların iklim değişikliğinin buzulları eritmesiyle okyanuslara genetik materyal olarak karışabileceğim ortaya koyan araştırmayı yürüten uzmanlar, ancak böyle bir sürecin milyarlarca yıl alacak bir süreç olacağını ve insan yaşamını olumsuz edilemeyeceğini düşündüklerini belirtiyorlar.

ABD'nin New Jersey Rutgers ile Boston üniversiteleri tarafından yürütülen araştırmada, bilim insanları, Antarktika'nın Beacon ve Mullins vadilerindeki buzulun 3-5 metre altından aldıkları buz örneklerindeki bakterileri canlandırırken, 100 bin yıllık buzdan alınan kültürlerin, her 7 günde boyudarını iki katına çıkardıklarını, buna karşılık 8 milyon yıllık buzdan alınanla-rınsa 30 ila 70 günde bu boyuta ulaştıklarını belirledi.

Mars'ta benzer analiz
Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) cumartesi fırlattığı Phoenix uzay aracı da, Antarktika'da yapılan araştırmaya benzer şekilde, Mars'ın kuzey kutup bölgesindeki donmuş toprak ve buz katmanları arasından numune toplayacak ve yüzeyi analiz edecek.
Yayın tarihi: 15.08.2007
654
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.