Sağlık

55'lik orta yaşlılar

55'lik orta yaşlılar

Dinç ve sağlıklı bir yaşlılık geçirmeye hazırlanan ve yaş ortalaması elli beşin üzerinde olan yeni bir orta yaş grubu var.

Bütün dünyada ve ülkemizde sayıları hızla artan bu insanların ortak özellikleri ise şunlar: Koruyucu sağlığa önem verip yaşam kalitelerini yükseltmeye çabalıyorlar. Yaşlılık dönemini tatsız bir sona hazırlık olmaktan çok yeni keyiflerin, mutlulukların ve huzurlu bir yaşamın başlangıcı sayıyorlar. Eğitim düzeyleri yüksek, ekonomik durumları fena değil.

Yeni orta yaşlılar, hayatı daha iyi, daha güzel ve doya doya yaşamak, dünyayı daha çok tanımak, fırsat buldukları her şeye dokunma amacındalar. Farklı yerler görmek, farklı şehirleri gezmek, sosyal etkinliklere katılıp, sanatsal aktiviteleri izlemek arzusundalar. Olan biten şeylere olumlu bakmak, mümkün olduğu kadar kendi olmak, kişisel bakım düzeyini en üst seviyede tutmak ve bağımsız biri olmak bu insanların vazgeçilmez karakterleri. Onlar, evlilik kurumuna ve aile bağlarına da son derece saygılılar.

Yaştan korkmuyorlar

Bu insanların ortak bir özelliği daha var: Etraflarında olup bitenlere son derece hassaslar. Sosyal güvenceleri ve kişisel güvenliklerine en az bedensel ve ruhsal bakımları kadar önem veriyorlar. Yaşlılıklarını sağlıklı, başkalarına muhtaç olmadan, yeteri kadar güçlü kemik ve kaslara sahip, iyi gören, iyi duyan, belleği sağlam, cinselliği yeterli biri olarak geçirmek arzusundalar. Bütün bunların sağlıklı bir çevre ve toplum ile mümkün olabileceğinin de farkındalar. Yeni orta yaşlılar, yaşama zevklerini geliştirme, ilişkilerini güçlendirme ve yaşadıkları toplumla bütünleşme konusunda da tavizsiz bir tutum içindeler. Yaşlanmanın yaratıcılığı geliştirdiğini, edindikleri tecrübenin yaşama zevklerini güçlendirip, davranışlarını sadeleştirdiğini, ruhlarını dinginleştirip sağlıklarını iyileştirdiğini düşünüyorlar.

Yeni binyılın insanı

Elli beş yaşını tamamlayıp yeni bir yaşama adım atan bu genç ve dinç orta yaşlıların oluşturduğu yeni grubun üst yaş sınırı önceleri yetmişli yaşlardı, şimdilerde seksenlere ulaştı. Beklentileri, kültürleri, yaşama koşulları ve stilleri son derece farklı olan bu yeni orta yaş kuşağının bir başka farkı da sağlıklarına müthiş duyarlı olmaları. Düzenli egzersiz yapıyorlar, sağlıklı kilolarını dikkatle izliyorlar, uykusu düzenli, stresi az, beslenmesi dengeli bir yaşam sürüyorlar. Bu yeni orta yaşlıların sayısını hızla çoğaltıp, onları yaşamlarından memnun sağlıklı iyi orta yaşlılar yapan şeylerin başında modern tıptaki ilerlemeler eğitim ve refah düzeyinde iyileşme geliyor.

Bir öneri: Yeni orta yaşlılara katılmanın 15 yolu

- Sağlık kontrollerinizi düzenli yaptırın.

- Koruyucu tıp önerilerini sabırla uygulayın.

- Sağlıklı kilonuzu koruyun.

- İyi uyuyun.

- Egzersiz alışkanlığını asla bırakmayın.

- Stresinizi azaltın.

- Dengeli, yeterli ve çeşitli beslenmeye çalışın.

- Daha küçük mutluluklara odaklanın.

- Daha fazla kitap okuyun, müzik dinleyin, film izleyin.

- Güçlü arkadaşlıklar kurun, sosyal çevrenizi genişletin.

- Daha fazla sosyal sorumluluk üstlenin.

- Daha sık dinlenin ve eğlenin.

- Genetik mirasınızı öğrenin, yaşamınızı bu mirasa göre düzenleyin.

- Zihin atölyenizde etkili ve kaliteli yeni projeler üretin.

- Zihninizi düş kırıklığının takıntısından, korku, endişe, üzüntü ve kaygının baskısından uzaklaştırın.

- Yaşadığınız her anı size verilmiş bir hediye olarak algılayın.

- Pişmanlık, hiddet, öfke ve düşmanlık duygularınızı azaltın.

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu - Hürriyet
Yayın tarihi: 21.09.2005
974
dahafazlası

yas

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.