Sağlık

5 sigarayla çernobil etkisi

5 sigarayla çernobil etkisi

Dünyada her 13 saniyede bir, sigaradan hayatını kaybeden birinin olduğunu biliyor muydunuz?

Sağlık Bakanlığı, günde 5 sigara içen bir kişinin Çernobil'e 100 kilometre yakın bir kişiyle benzer radyasyon almış olacağını belirtti. Sağlık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Siz bu yazıyı okurken sigaradan 5 kişi daha yaşamını yitirecek" ifadesi yer alırken, sigara kullananların ve pasif içicilerin ölüm tehlikesiyle karşı karşıya olduğu kaydedildi.

Açıklamada, sigaranın başta kalp damar hastalıkları olmak üzere, akciğer, ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine yol açtığı vurgulandı.

Bakanlık Türkiye'de sigara içen kişilerin yarısının 35- 58 yaşları arasında hayatını kaybettiğini ve önümüzdeki yirmi yıl içinde sigaraya bağlı nedenlerden ölenlerin sayısının yaklaşık 550 bine yükseleceğini bildirdi.

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, dünyada her 13 saniyede bir kişinin sigara yüzünden hayatını kaybettiği hatırlatılan açıklamada, sigara dumanında katran, karbon monoksit ve nikotine ek olarak amonyak, arsenik, hidrojen siyanür, formaldehid ve metan gibi son derece zehirli 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu vurgulandı.

Çernobil 5 sigara uzaklıkta

Günde 5 sigara içen bir kişinin, Çernobil kazasının 100 kilometre çevresinde bulunanan biri kadar radyasyon aldığı söylenen açıklamada, sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40'ını yok edeceği ifade edildi.

Açıklamada, akciğer kanseri olan hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle yaşadığı ve sigaranın özellikle çocuklar için büyük tehlike yarattığı kaydedildi.

Sigara içmeyi deneyen her dört kişiden üçünün sigara tiryakisi olduğu vurgulanan açıklamada, Türkiye'de sigaraya yılda ortalama 3 milyar dolar harcandığına da dikkat çekildi.

Hürriyet
Yayın tarihi: 04.08.2005
474
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.