Sağlık

5 kadından 1'i korunmadan cinsel ilişkiye giriyor

5 kadından 1'i korunmadan cinsel ilişkiye giriyor

Türk kadınlarının yüzde 51.2'si 'modern, yüzde 22.5'i ise 'riskli' denilen geleneksel doğum kontrol yöntemlerini tercih ediyor.

Schering Alman ilaç firmasınca, AC Nielsen Araştırma şirketine geçen yıl 19 ilde, 18-45 yaşları arasındaki 2 bin 44 kadını kapsayan bir araştırma yaptırıldı. 'Aile Planlaması Bilinci ve Korunma Yöntemleri Kullanımı Araştırması Türkiye 2003'ün sonuçları dün açıklandı. Katılımcıların yüzde 51.2'si 'modern', yüzde 22.5'i de 'geleneksel' yöntemleri kullandığını ifade ederken, hiçbir yöntem kullanmayanların oranı yüzde 26.3.

Modern yöntem kullanan bölgeler arasında ilk sırayı yüzde 59.4'le İç Anadolu alırken, bu bölgeyi Akdeniz ve Marmara izledi. Bu yöntemleri, daha çok 35-45 yaşında orta ve üst düzey sosyoekonomik gruba mensup kadınların tercih ettiği saptandı. Modern yöntemleri kullanmayanlar ağırlıkla 18-23 yaşında. Modern yöntemler arasında ilk üç sırada, spiral, kondom ve doğum kontrol hapı yer aldı.

Geleneksel yöntemleri kullanan bölgeler arasında ise ilk sırayı yüzde 57.9 ile Karadeniz Bölgesi alırken, bu oran Doğu Anadolu ve Ege bölgelerinde de yüksek çıktı. Bu korunma yöntemleri arasında yüzde 20.4'le 'geri çekilme' birinci sırada.
Kadınların yüzde 26'sı kürtaj olduğunu belirtirken, bu oran 34-45 yaş grubu ile Marmara Bölgesi ve kentsel alanda daha yüksek çıktı. Kadınların yüzde 61'inin korunma yöntemleri hakkında sahip olduğu bilgiyi yeterli gördüğü anlaşıldı.

Yine kadınların yüzde 71.5'i ideal korunma yöntemlerini 'etkin ve güvenilir' bulurken, bir yandan da çevreden duyduklarının etkisiyle haplara ilişkin 'kilo aldırdığı, depresyon ve sinirliliğe neden olduğu' yolunda düşüncelere sahip.

AC Nielsen yetkilisi Bekir Yavuzer, son beş yılda modern yöntemleri kullanma oranının yüzde 37.7'den yüzde 51.2'ye yükseldiğini, ancak gelişmiş ülkelere göre oranın düşük kaldığını söyledi. Geleneksel yöntemlerin de yüzde 26.1'den yüzde 22.5'e indiğine işaret eden Yavuzer, "Ancak hâlâ her beş kadından birinin riskli kabul edilen geleneksel yöntemleri tercih ettiği görülüyor" dedi.
Yayın tarihi: 08.04.2004
579
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.