Sağlık

450 gramlık bebeğin zaferi

450 gramlık bebeğin zaferi

Geçen yıl 5.5 aylıkken 520 gram olarak doğan ve daha sonra 450 grama düşen 28 cm'lik parmak bebek 'Umut' bir yaşında tosun gibi bir bebek oldu.

Henüz 22.5 haftalıkken dünyaya gelip doktorların düşük ve ölü doğum saydıkları mucize bebek, tıp dünyasını şaşırtmaya devam ediyor. 12 Ocak 2004 tarihinde 520 gram doğan ve daha sonra 450 grama düşen 28 santimetre boyundaki parmak çocuk 'Umut'un yaşama direnci tıp dünyasında 'mucize' olarak değerlendirildi.

UMUT bebeğin geceleri DJ'lik yapan babası Tolga Öz ve annesi Elif Öz, 6 yıldır evli olduklarını ve daha önce kendilerini hazır hissetmedikleri için bir bebek aldırdıkları belirterek şunları söyledi:

'Ama bu bebeği ikimiz de çok istemiştik. Erken doğum olunca bize hastanede bebeğin düşük ve ölü doğum sayıldığını, yaşamasını beklemememizi söylediler. İki hastane dolaştık. Ölecek diye bir kenara bıraktıkları bebeğin kımıldadığını görünce yaşaması için yardım istedik. Amerikan Hastanesi'ni aradık ve gelip bebeği aldılar. Bebeğimizi 120 gün bakarak yaşatan hastane ekibine teşekkür ediyoruz. Evde bize hiç zorluk çıkarmıyor, artık bakımı çok kolay.'

5 KAT HIZLI BÜYÜYOR

Dünyada ileri derecede erken doğan bebeklerin yüzde 90'ının tam oluşmayan organ sistemleri nedeniyle hayatını kaybettiğini ve sadece yüzde 10'unun ancak ileri donanımlı merkezlerde yaşatılabildiğini söyleyen Amerikan Hastanesi Yenidoğan Yoğunbakım Servis Şefi Dr. Gülnihal Şarman, 'Umut bebek, yaşamakta inat etti. Mucizeler yaratarak bizi şaşırttı. Normal doğan çocukların kilosu yılda üç kat artarken, Umut'un kilosu 500 gramdan, 7 kilo 580 grama çıkarak 15 kat arttı. Umut, normal bebeğe göre 5 kat hızla büyüyor' dedi. Şarman, Umut bebeğin 70 milyar lira tutan hastane masraflarının 'Bebekleri Yaşatalım Vakfı'nca karşılandığını ifade etti.

Yayın tarihi: 28.01.2005
2048
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.