Sağlık

3 kişiden birinin derdi: Tansiyon

3 kişiden birinin derdi: Tansiyon

Şişmanlığın tetiklediği yüksek tansiyon kontrol edilemiyor. Erişkin nüfusun üçte biri yüksek tansiyonla boğuşuyor

Türkiye'de erişkinlerin üçte birinde yüksek tansiyon hastalığı var. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Türk Kardiyoloji Derneği Hipertansiyon Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Giray Kabakçı, Türkiye'de hipertansiyon görülme sıklığının yüzde 33 olduğunu, 18-75 yaş arası erişkin nüfustaki her üç kişiden birinde hipertansiyon görüldüğünü söyledi.

Kabakçı, 60 yaşından sonra hipertansiyon görülme sıklığının yüzde 70'lere çıktığını belirtti.
''Hastalığı biliyoruz ama kontrol altına almakta zorluk çekiyoruz'' diyen Kabakçı, hastaların tedaviye uyumsuzluğu, hekimlerin tedavide eksik kalması, tek ilaçla yetinilmesi gibi nedenlerle hastalığın kontrol altına alınamadığını anlattı.
Şişmanlık ile hipertansiyonun bire bir ilişkisi olduğunu belirten Kabakçı, düzenli yürüyüş ve egzersizle kilo verilmesi, doymuş yağ ve ürünlerinin azaltılması, sebze-meyvenin artırılması, orta derecede protein tüketilmesi, az tuzlu yenilmesi, aşırı alkolden kaçınılması ve düzenli kontrole gidilmesi gerektiğini vurguladı.
Yayın tarihi: 24.05.2004
668
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.