Sağlık

250 bine, 1 uzman

250 bine, 1 uzman

Avrupa'nın kanser haritası çıkarıldı. Haritaya göre Türkiye'de durum hiç de iç açıcı değil. İtalya'da 19 bin kişiye, Türkiye'de ise 250 bin kişiye bir kanser uzmanı düşüyor.

Avrupa Medikal Onkoloji Birliği'nin yaptığı araştırmaya göre kanserli hasta sayısıyla birlikte tanı ve tedavideki eşitsizlikler de hızla artıyor. Araştırmaya göre kanser tedavisi konusunda en başarılı hizmeti Kuzey Avrupa ülkeleri sunuyor.

Avrupa Medikal Onkoloji Birliği adına araştırmayı yürüten Prof. Dr. Robert Labianca amaçlarını şöyle özetliyor: "Avrupa'da kanser tedavisi konusunda önemli eşitsizlikler var. Komşu ülkelerde bile çok farklı tedavi düzeyleri söz konusu. Nüfusu az olan ülkelerdeki kanser uzmanı sayısı ve tedavi kalitesi yeterli. İsviçre ve İzlanda buna örnek. Bu araştırmayı ülkelerin kanserdeki tedavi standartlarını belirlemek için yürüttük. Örneğin meme, akciğer ve bağırsak kanserlerinin tedavisindeki ortak kılavuzların oluşturulmasını hedefledik. Bu araştırma Avrupa ülkelerindeki eşitsizliklerin azaltılması için de önem taşıyor."

250 bin kişiye bir kanser uzmanı

Kanser tedavisini yapan hekim sayısına bakıldığında ülkeler arasında bir uçurum gözleniyor. Almanya'da 500, Polonya'da 390, İsveç'te 387, Romanya'da 304, İsviçre'de 207, Norveç'te 164, Belçika'da 165 tıbbi onkoloji uzmanı hizmet veriyor. Nüfusu birçok Avrupa ülkesinden fazla olan Türkiye'de ise diplomalı 152 uzman çalışıyor.

Yayın tarihi: 09.10.2006
1576
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.