Sağlık

24 saatte binden fazla yeni vaka

24 saatte binden fazla yeni vaka

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), 24 saatte dünya genelinde binden fazla yeni H1N1 virüsü vakasının tespit edildiğini açıkladı.

WHO, dünya genelinde binden fazla yeni vakanın tespit edilmesiyle vaka sayısının 7520'ye çıktığını duyurdu.

Örgüt, virüs nedeniyle ölenlerin sayısının değişmediğini, bu sayının 65 olduğunu belirtti.
WHO dün, 33 ülkede 6497 vakanın tespit edildiğini açıklamıştı.

WHO: DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ ÜRETİLMEDİ

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) uzmanları domuz gribi virüsünün ilk olarak bir laboratuvarda ortaya çıktığı iddialarını reddetti.

WHO grip şefi Keiji Fukuda, Avustralyalı bir araştırmacının bu yöndeki iddiası üzerine, örgütün hafta sonunda uzmanları alarma geçirdiğini söyledi.

Fukuda, uzmanların birkaç gün delilleri inceledikten sonra, domuz gribi virüsünün de diğer griplerin çoğunda olduğu gibi, büyük ihtimalle doğal olarak ortaya çıkmış olduğu sonucuna vardıklarını belirtti.

MALEZYA'DA İLK H1N1 VAKASI

Malezya'da bir kişide, domuz gribi hastalığına yol açan H1N1 virüsünün tespit edildiği bildirildi. www.malaysiakini.com adresli internet sitesinde, Sağlık Bakanlığı yetkilisi İsmail Merican'ın açıklamasına dayandırılan haberde, ABD ziyareti sonrası ülkeye dönen bir kişide bu hastalığın teşhis edildiği belirtildi. Malezya Sağlık Bakanlığı ise konuyla ilgili henüz açıklama yapmadı.

ABD'DE H1N1 VİRÜSÜNDEN KAYNAKLI ÖLÜMLER 4'E YÜKSELDİ

ABD'nin Arizona eyaletinde geçen hafta hayatını kaybeden bir kadınla ilgili testler, bu ülkede, domuz gribi olarak da bilinen H1N1 virüsü kaynaklı ölümlerin 4'e yükseldiğini ortaya koydu.

Maricupa Bölge Sağlık İdaresi yetkilileri, ilgili testlerin 40'lı yaşlarda olan kadının virüsü taşıdığını doğruladığını, ülkedeki 4'üncü ölüm vakasının Amerikan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi tarafından gün içinde açıklanmasının beklendiğini bildirdi.

Böylece doğrulanmış vakalar doğrultusunda domuz giribi kaynaklı ölümler dünya genelinde 70'e yükselirken, 33 ülkedeki toplam vaka sayısı da 6 bin 672 oldu.

ABD'de, H1N1 virüsünün sebep olduğu domuz gribi hastalığında vaka sayısı 4 bin 298'e ulaştı. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nden yapılan açıklamada, 47 eyalette ve Washington'da 4 bin 298 kesinleşmiş vaka görüldüğü kaydedildi. Merkezin yayınladığı raporda, hastalığın hafif seyirde yayıldığı belirtildi.

Öte yandan, domuz gribi nedeniyle New York'ta da 3 okulda eğitime ara verildi. Yetkililer, bu okullardaki öğrenci ve görevliler arasında yaklaşık 100 kişide H1N1 virüsüne benzer semptomlar görüldüğünü kaydetti.

Peru'da da ilk domuz gribi vakasının doğrulandığı bildirildi. Böylece Arjantin, Brezilya ve Kolombiya'dan sonra domuz gribi görülen dördüncü Güney Amerika ülkesi Peru oldu. Peru Sağlık Bakanı Oscar Ugarte, H1N1 virüsü taşıyan hastanın 27 yaşında Perulu bir kadın olduğunu ve geçen cumartesi günü New York'dan uçakla geldiğinin belirlendiğini söyledi.

Söz konusu kişinin sağlık durumunun iyi olduğu ve hastaneye kaldırılmadığını belirten yetkililer, aynı seferle ülkeye gelenlerin sağlık taramasından geçirileceğini kaydetti.

FİDEL CASTRO'DAN MEKSİKA, AB VE KANADA'YA SUÇLAMA

Küba'nın tarihi lideri Fidel Castro, Meksika, ABD ve Kanada'yı, domuz gribinin "hızla yayılmasından" sorumlu tutarak, bu ülkeleri, alarm verilmeden önce virüsün ortaya çıktığından haberdar olmakla suçladı.

Castro, devlet televizyonundan okunan ve cubadebate.cu internet sitesinden yayımlanan yazısında, "domuz gribinin hızla yayılmasının engellenmiş olabileceğini" belirtti.

Yazısında "Meksika'da, 16-17 nisandaki ABD Başkanı Barack Obama'nın ziyareti sırasında kimsenin bunu bilmemesi, ABD'deki istihbarat servislerinin bile 6 gün sonra ne olacağını bilmemeleri mümkün mü" diyen Castro, Obama'nın 18-19 nisanda Meksika Devlet Başkanı Felipe Calderon ve Kanada Devlet Başkanı Stephen Harper ile bir araya geldiğini hatırlattı.

Meksika hükümeti, Kanada'daki bir laboratuvarda Meksika'dan gelen örneklerde ilk virüsün resmen tespit edilmesi üzerine 23 nisanda alarm vermişti.

Castro bununla ilgili olarak da, "bunun başkalarının iddia ettiği gibi Meksika'nın dünyaya yaptığı bir iyilik olmadığını, serbest ticaret anlaşmasına bağlı Meksika, Kanada ve ABD'ye teşekkür etmek gerektiğini" ifade etti.

Fidel Castro ayrıca, Meksika gazetesi La Jornada'nın domuz gribi nedeniyle Meksika kasabası Gloria'da 5 nisandan itibaren sağlık önemlerinin alındığını yazdığını da belirtti.

Castro, hafta başında Meksikalı yetkilileri Obama'nın ziyaretini engellememek amacıyla virüsün yayıldığını saklamakla suçlamıştı.

BELÇİKA'DA İKİNCİ DOMUZ GRİBİ VAKASI
VİRÜS ABD'DEN GELİYOR


Belçika Sağlık Bakanlığı, ülkede tespit edilen iki domuz gribi vakasının birbiriyle doğrudan bağlantısı bulunmadığını, ancak her iki hastanın da ABD yolculuğundan döndüğünü açıkladı.

Belçika'da, H1N1 virüsünün sebep olduğu hastalıkla ilgili ikinci vakanın belirlenmesinden sonra yapılan açıklamada, bu kez Anvers kentinde yaşayan 23 yaşındaki Belçikalı bir erkeğin söz konusu olduğu, bu kişinin 5 gün için gittiği ABD'de Los Angeles ve New York'u ziyaret ettikten sonra 11 Mayısta ülkeye döndüğü bildirildi.

Sağlık Bakanı Laurette Onkelinx, Brüksel'de yoğun bakıma alınan hastanın durumunun endişe verici olmadığını, 6 şüpheli vakanın daha analiz ve incelemelere alındığını, bunların sonuçlarının yarın belli olacağını duyurdu.

Belçika'da dün tespit edilen ilk vakada, 27 Nisanda ABD'ye giden, New York ve Chicago'da bulunan ve 11 Mayısta ülkeye dönen 28 yaşındaki Belçikalı'nın söz konusu olduğu biliniyor.

NTVMSNBC
Yayın tarihi: 15.05.2009
682
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.