Sağlık

2016'da böbrek bekleyenlerin sayısı 100 bine ulaşacak!

2016'da böbrek bekleyenlerin sayısı 100 bine ulaşacak!

Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, Türkiye'deki organ nakliyle ilgili detaylı bilgiler verdi...

2016'da böbrek bekleyenlerin sayısı 100 bine ulaşacak!
Türkiye'de organ naklinde yıllardır organ bağışının yaygınlaşması konusunda Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, hastaneler başta olmak üzere çeşitli hasta dernekleri, sivil toplum kuruluşları tarafından sürdürülen kampanyalarla bağışçı sayısı artırılmaya çalışılıyor.

Acıbadem Sağlık Grubu International Hospital Organ Nakli Merkezi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Alihan Gürkan, 3-9 Kasım Dünya Organ Nakli Haftası nedeniyle yaptığı açıklamada, beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden nakil sayısının artmadığına işaret ederek, "Türkiye'de 60 bine yakın böbrek yetmezliği hastası bulunuyor. 2016 yılında bu rakamın 100 bine çıkması bekleniyor. Bu hastalar böbrek bekliyor" diye konuştu.

Böbrek yetmezliği çeken hasta sayısının yüksekliğine bakıldığında daha fazla organ nakli yapılması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Alihan Gürkan, ülkemizde yetersiz organ nakli yapılmadığını, hem bağış yapacak kişilerde hem de hastalarda yeterli bilincin gelişmediğine dikkat çekti.

2009 yılının ilk 6 ayında canlı vericilerden toplam 1044 böbrek nakli yapılmasına karşın, beyin ölümü gerçekleşenlerden yapılan böbrek nakli sayısının sadece 255. 2010 yılının ilk 6 ayında canlı vericilerden yapılan nakil sayısının 1055, beyin ölümü gerçekleşenlerden alınan böbreklerle yapılan nakil sayısının ise 170 olduğuna değinen Prof. Dr. Alihan Gürkan, "Beyin ölümü gerçekleşenlerden yapılan nakillerde ciddi bir düşüş var.

Bağış oranı düşük kalıyor oysa beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden yapılan nakillerin, canlı vericilerden daha yüksek olması gerekiyor. Bu sağlanamadığından canlı vericilerden nakil yapmak zorunda kalıyoruz.

Bilinç seviyesi yıllar içinde artmasına rağmen, hasta sayısıyla yapılan nakil sayısı arasında istatistiki anlamda uçurumlar var. Bunun en önemli nedenlerinden biri, beyin ölümü kavramının yeterince bilinmemesi" dedi.

Beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin, bazı yoğun bakım hastalarında olduğu gibi, hayata yeniden dönüşünün mümkün olmadığını belirten Dr. Gürkan, 'Halk arasında yanlış ve yaygın olarak, beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerin hala hayata dönebilecekleri gibi bir kanı mevcut. Bu da doğal olarak organ bağışında kişilerin çekimser davranmasına neden oluyor." dedi.

Yayın tarihi: 05.11.2010
2005
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.