Sağlık

2005'in sağlık falı

2005'in sağlık falı

Bu yıl SAĞLIKLI YAŞAM yılı olacak! Wellness konsepti (Kendini daha iyi hisset, daha sağlıklı biri ol!) her alanda ön plana çıkacak.

Prof.Dr Osman Müftüoğlu

Mutluluk ve huzur baş köşede yerini alacak. Neşe, coşku ve eğlence yaşamın her alanında kendine yer bulacak. Sağlıklı olmak kolaylaşacak! Sağlıklı yaşam gereksiz yasaklamalardan kurtulacak. 2005 yılı sağlığın büyüyüp yıldızlaştığı, hastalıkların küçülüp yalnızlaştığı keyifli bir yıl olacak. İşte sağlıkta 2005 yılına ilişkin belirtiler, trendler ve özlemler...

2005'İN 10 SAĞLIK TRENDİ

2005 sağlıklı ve formda yaşamın yılı olacak: Healthy Life (sağlıklı yaşam) yükselen yıldız olarak parlayacak! Lifestyle Medicine (yaşam biçimi tıbbı) bu yıl daha da yaygınlaşacak. Yaşam biçiminde yapılacak akılcı değişimlerin sağlığa olumlu etkileri daha iyi anlaşılacak!

Wellness Konsepti (Kendini daha iyi hisset, daha sağlıklı biri ol!) benimsenecek: Wellness bir yaşam tarzı olarak çok sık konuşulacak ve bu yıl daha çok yaygınlaşacak. 2005'te hayatın zevk veren yanlarına odaklanmak ön plana çıkacak. Hayat daha çok yaşanabilir ve daha çok haz odaklı olacak.

Akıl - ruh - beden işbirliğinde tam bir yoğunlaşma yaşanacak: Ruh sağlığı önem kazanacak! Ruhsal detoks yaygınlaşacak. Akıl - ruh ve bedenin işbirliği bu yıl çok tartışılacak.

Uyum tıbbı ile daha çok tanışılacak: İnsanı hayatın içinde algılayan yeni tıp uygulamaları 2005'de oldukça sıklaşacak. Masajdan, müzikten, kokudan, sevgiden, kısacası insana iyi gelen her şeyden tıp daha çok yararlanacak. Yaşamı kolaylaştıran, yasakçı değil yapıcı ve öğretici olan, kültürel ve yerel değerleri önemseyen bir tıp anlayışı benimsenecek.

Yardımcı tıp tekniklerinden daha çok faydalanılacak: Pilates, yoga, meditasyon, detoks, SPA ve aromaterapi gibi tamamlayıcı yöntemlerin yıldızı bu yıl iyice parlayacak. Özellikle medikal SPA kavramı 2005'de çok sık kullanılacak.

Besin destekleri 'in', vitaminler 'out' olacak: Besin destekler daha sık kullanılacak. Fonksiyonel besinler ön plana çıkacak. Alfa, lipolik asid, resveratrol, coenzym, Q-10 ve gulocosamine-chondroitin 2005'in yıldız adayları. Likopenin, proantosiyanidinlerin, pycnogenolün yıldızları parlamaya devam edecek. 2005'in yeni yıldız adayları ise lutein, zeoxanthine, yeşil çay polifenolleri ile folik asid.

Keten tohumu kaptanlık bandını bu yıl da taşıyacak: Besin destekleri içinde keten tohumunun yıldızı süratle yükseliyor. Sahip olduğu besinsel kalite ve güçlü posa yapısı yanında, zengin omega-3 içeriği dolu gövdesi keten tohumunun başarısındaki başlıca etkenler.

Anti-aging tıbbı bedenden çok yüzde yoğunlaşacak: Kozmetikler 'out', kozmofarmösatikler 'in' olacak. 2005 cilt yaşlanmasına dur diyen kırışıklıkları azaltıp yok eden yeni moleküllerin çıkış yılı olacak. 'Better than Botox' (Botox'tan daha iyi)2005'de rüya olmaktan çıkacak. Botox tahtını hızla kırışıklık giderici, yaşlılık lekelerini azaltıcı 'gençlik pınarı' bu yeni nesil ilaç etkili kremlere bırakacak. Oktapeptidler, pentapeptidler, GABA, alfalipoik asid, coenzym , Q-10 ve L-carnitin içeren kremlerin onlarcası tüketime sunuldu, yenileri sırada bekliyor!

Obezite ile savaşta bu yıl çok önemli adımlar atılacak: Obezite bir halk sağlığı sorunu olarak daha çok konuşulacak. Moda diyetler yine olacak, yine boş çıkacak. Diyet sözlüğü yerini 'beslenme planı', zayıflama ise 'kilo yönetimi' deyimine bırakacak!

Kanserle savaşta, özellikle kemoterapi alanında çok önemli gelişmeler yaşanacak: Genetik biliminde kanserle savaşta kullanılıcak yeni kavramlar oluşacak. Biyoteknolojik tıbbi ürünler ve ilaçlar, 2005'e damgalarını vuracak!

(Hürriyet)
Yayın tarihi: 05.01.2005
551
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.