Sağlık

'2. Lösemili Çocuklar Haftası' başladı

'2. Lösemili Çocuklar Haftası' başladı

Lösemi Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı´nın (LÖSEV) öncülüğünde düzenlenen '2. Lösemili Çocuklar Haftası', uluslararası katılımla başladı.

Haftanın açılışı dolayısıyla Grand Cevahir Otel´de basın toplantısı yapan LÖSEV Başkanı Dr. Üstün Ezer, 1 Haziran´a kadar kutlanacak haftaya, 14 ülkeden tedavisini tamamlamış 20 çocuğun da aileleriyle birlikte katıldığını söyledi.

'Tüm Dünyada Lösemili Çocuklar Kardeştir' temasıyla yola çıktıklarını ve haftayı bundan sonra uluslararası düzeyde kutlayacaklarını anlatan Dr. Ezer, 'Amacımız dünya çocuklarının el ele vermesi. Bu, hastalığı yenmek için çok önemli bir adım' dedi.

Dünya Sağlık Örgütü´nün (WHO) bu yılı 'Çocuklar İçin Sağlıklı Çevreler' temasına ayırdığını vurgulayan Dr. Ezer, kutlamalarda bu konuyu da işleyeceklerini bildirdi.

Dr. Ezer, 'Sağlık Bakanlığı ne kadar gözardı ederse etsin, sivil toplum kuruluşları diyor ki, bu hastalık ve beyin tümörleri yüzde 30 arttı' diye konuştu.

Hastalığın Türkiye´de çok iyi tedavi edildiğini kaydeden Dr. Ezer,yakın zamanda tedavi için yurtdışından lösemi hastası çocukları getirmeyi amaçladıklarını dile getirdi.

LÖSEV´e destek veren karikatürist Oğuz Aral da, vakıf tarafından yaptırılan ameliyathanenin koridorundaki merdivenlerin, Sağlık Bakanlığı standartlarından 10-15 santimetre dar olduğu gerekçesiyle bakanlık tarafından kullanımının yasaklandığını söyledi.

Vakfın her türlü yardıma ihtiyacı bulunduğunu ifade eden Aral, LÖSEV´e orta gelirli ailelerin bağış yaptıklarını bildirdi. Aral, 'Anlı şanlı ünlü zenginlerimizden yardım alamıyoruz' dedi.

Sanatçı Meltem Cumbul da, löseminin tedavi edilebilen bir hastalıkolduğunu belirterek, çocuklara hitaben 'Bundan korkmayın, çok yürekli insanların elindesiniz' dedi.

Sanatçı Uğur Yücel de, çocuklara 'pırıl pırıl bir gelecek' diledi. 'Yarım Elma' adlı dizinin oyuncularından Janset ise, 'Salonda pırıl pırıl bakan gözler var, hepsinin melekleri yanında olsun' diye konuştu.

Toplantıda daha sonra Cevahir Holding Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Cevahir ve Uniprint şirketinin yönetim kurulu başkanı Joseph Polombo´ya 'Üstün İnsan Olma Ödülü' verildi. Cevahir´in yeğeni Ayşe Cevahir´e de 'LÖSEV Onur Sertifikası' sunuldu.

Pazartesi ve Salı günü İstanbul´u gezecek olan çocuklar, 28 Mayıs Çarşamba günü Ankara´ya, 30 Mayıs Cuma günü de Antalya´ya gidecekler.
Yayın tarihi: 26.05.2003
926
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.