Sağlık

185 milyon insan uyuşturucu kullanıyor!

185 milyon insan uyuşturucu kullanıyor!

Tarihte ilk kez ilaç firması Bayer tarafından derde derman olması için üretilen eroin, insanlığı tehdit etmeyi sürdürüyor...

1897 yılında kimyager Felix Hoffman tarafından ağrıları kesen bir ilaç bulundu ve Bayer firması, bu ilaca "eroin" ismini vererek piyasaya sürdü. İlacın kısa sürede yaygın talep görmesi üzerine, eroin, pek çok ülkeye ihraç edildi.

İlaç üzerinde yapılan klinik deneyler sonunda ilacın bağımlılık yaptığı ve aşırı dozda kullanımının ölümlere yol açtığı tespit edildi. 1931 yılında ABD'de yayınlanan rapor ile yasaklanan eroin, bu tarihten sonra karaborsada satılmaya başlandı.

Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Programı'nın tahminlerine göre, dünyada 185 milyon insan uyuşturucu madde kullanıyor. Bu rakam, tüm dünyada 15 ve üzerindeki yaş grubunun yüzde 4.3'ünü oluşturuyor. 185 milyon uyuşturucu kullanıcısının 140 milyonu esrar, 40 milyonu amfetamin tipi uyarıcı, 13 milyonu ise kokain bağımlısı.

Gümrük Müsteşarlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan rapora göre,
Eroinin hammaddesi olan afyonun yüzde 75'i, Afganistan tarafından karşılanıyor.
Yayın tarihi: 01.10.2003
564
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.