Sağlık

17 Nisan Dünya Hemofili Günü

17 Nisan Dünya Hemofili Günü

Uzmanlar uyarıyor: 'Hemofili, durdurulamayan kanamalarla kendini gösteren bir hastalıktır!' 17 Nisan Dünya Hemofili Günü dolayısıyla dikkat çekilen hastalık konusunda halkın bilinçlenmesi gerekiyor.

Samsun Lösemili ve Kan Hastalıklı Çocuklar Derneği Başkanı ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Davut Albayrak, löseminin genetik bir hastalık olduğunu söyledi.

Albayrak, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, hemofilinin kanda, kanın pıhtılaşmasını engelleyen bir maddenin eksikliğinden kaynaklandığını hatırlatarak, hastalığın bulaşıcı olmadığını belirtti.

Hemofili hastalığının vatandaşlar tarafından iyi bilinmesini isteyen Albayrak, hemofili hastalarının sorunlarının da bilinmesi gerektiğini söyleyerek, şunları kaydetti:

'Hemofili, kanın pıhtılaşması için gerekli olan maddelerden birinin soydan geçen eksikliği sonucu, durdurulamayan kanamalarla kendini gösteren bir hastalıktır. Bu hastalar çarpmaya ve düşmeye karşı korunmalıdır. Diş çekimi, sünnet sonrası durmayan kanamalarda akla gelmelidir.'

Hastalarda kanamanın durması için kandan elde edilen ve 'faktör' denilen maddelerin kullanılması gerektiğini belirten Albayrak, hastalığın takibinin ise kan hastalıkları bölümünde yapıldığını bildirdi.

Albayrak, 17 Nisan Dünya Hemofili Günü´nde dikkat çekilen bu hastalığa karşı herkesin bilinçli olması gerektiğine dikkati çekti.
Yayın tarihi: 17.04.2003
1062
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.