Sağlık

15. Ulusal Kanser Kongresi sona erdi...

15. Ulusal Kanser Kongresi sona erdi...

Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, 2020 yılına kadar, 65 yaş altı nüfusta kanser görülme riskini yüzde 15 oranında azaltmayı hedeflediklerini belirtti...

Antalya´nın Kemer ilçesindeki Mirage Park Resort Otel´de düzenlenen 15. Ulusal Kanser Kongresi sona erdi. Kongrenin son gününde, Prof. Dr. Tuncer, 'Kanserle Savaşta Ulusal Sorunlar' başlıklı oturumda bilgi verdi.

Dünyada her yıl 10 milyon kişinin kansere yakalandığını, 6 milyon kişinin de kanserden hayatını kaybettiğini belirten Prof. Dr. Tuncer, dünyada 22 milyon kanser hastası bulunduğunu söyledi.

Gelişmekte olan ülkelerde tüm kanserlerin yüzde 25´ten fazlasının kronik enfeksiyonlarla ilişkili olduğunu kaydeden Prof. Dr. Tuncer, Türkiye´de erkeklerde en fazla akciğer, kadınlarda ise meme kanserinin görüldüğünü ifade etti.

Kanserin önlenmesi için akciğer, ağız, yemek borusu, mide, pankreas ve mesane kanserlerine neden olan sigaranın kullanımının kontrol altına alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Tuncer, dünyada 8 saniyede 1 kişinin sigara nedeniyle hayatını kaybettiğini bildirdi.

Prof. Dr. Tuncer, beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi, aşırı şişmanlığın (obezite) önlenmesi ve fiziksel aktivitenin yaygınlaştırılmasıyla kanserin büyük ölçüde önlenebileceğini söyledi.

Türkiye´de kanser kayıt bildirimi konusunda yapılan çalışmalara da değinen Prof. Dr. Tuncer, kanser kayıtlarının hala yeterli ölçüde tutulamadığını belirterek, 'Ülkemizde her iki hekimden biri, bildirimi zorunlu hastalıklar arasında kanseri saymıyor' diye konuştu.

Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı´nın 2020 yılı hedeflerine de değinen Prof. Dr. Tuncer, 2020´ye kadar 65 yaş altı nüfusta kanser görülme riskini yüzde 15, akciğer kanseri görülme riskini yüzde 20 oranında azaltmayı, 50 yaş üstü kadınların yüzde 90´ına düzenli olarak meme taraması yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Kongre Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk da Türkiye´de her yıl yaklaşık 150 bin kişinin kansere yakalandığının tahmin edildiğini, yine Türkiye´de her yıl 3 bin çocuğun kansere yakalandığını bildirdi.

Kanserin görülme sıklığında belirgin bir artış olmadığını belirten Prof. Dr. Kutluk, 'Yaşlı nüfusun artması, tanı imkanlarının gelişmesi, hekime başvuruların artması nedeniyle günümüzde biraz daha fazla kanserli hasta tespit edilebiliyor' dedi.

23 Nisan´da başlayan kongreye, Türkiye´den ve çeşitli ülkelerden yaklaşık bin 500 onkolog katıldı. Kanserle savaşta yeni geliştirilen tanı ve tedavi yöntemlerinin ve ilaçların tanıtıldığı kongrede, Türkiye´nin kanserle savaşta ulusal sorunları tartışıldı.
Yayın tarihi: 28.04.2003
892
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.