Sağlık

14 Mart Tıp Bayramı

14 Mart Tıp Bayramı

82 yıl öncesinin geleneği hala sürüyor, 14 Mart'ı içine alan "Sağlık Haftası" boyunca, ülkenin sağlık sorunları toplumun gündemine geliyor.

Ülkemizde batılı anlamda ilk tıp okulu olan Tıbhane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire; 14 Mart 1827'de Şehzadebaşı'ndaki Tulumbacıbaşı Konağı'nda açılmıştır.

Bu tarih; I. Dünya Savaşı yıllarında özel bir anlam kazan. 1919 yılının 14 Mart günü ilk kez Tıp Bayramı yapılır. İşgal altındaki İstanbul'da Tıbbiyeliler tepkilerini bu şekilde dile getirmeye karar vermişlerdir.

Öğrencilerin düzenlediği törene Dr. Fevzi Paşa, Dr. Besim Ömer Paşa, Dr. Akil Muhtar (Özden) gibi dönemin ünlü hocaları da katıldır.

1929 ile 1937 yılları arasında Bursa'da Yıldırım Bayezit Darülşifası'nda, ilk Türkçe tıp eğitiminin başladığı tarih olan 12 Mayıs günlerinde kutlanan Tıp Bayramı; 1937'den sonra tekrar 14 Mart günlerinde gerçekleştirilmiştir.

1976'dan bu yana tabip odaları 14 Mart'ı içine alan haftayı "Sağlık Haftası" olarak değerlendir. Sağlık alanındaki güncel sorunlar ve hekimlerin talepleri "Sağlık Haftası" içinde toplumun gündemine getirilir.

14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla İstanbul Tabip Odası tarafından düzenlenen Tıp Haftası etkinlikleri devam ediyor. 14 Mart Cuma günü saat 12.00'de Galatasaray'da başlayacak buluşmada, doktorlar 14 Mart Tıp bildirgesi'ni okuyacak. 15 Mart Cumartesi günü de Yıldız Teknik Üniversitesi oditoryumunda 'Sağlığın Anatomisi' sempozyumu gerçekleşecek.

Detaylı bilgi ve program için tıklayın!
Yayın tarihi: 14.03.2003
1095
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.