Sağlık

100 milyon insan depresyonda

100 milyon insan depresyonda

Herhangi bir anda, dünyada 100 milyon insan depresyonda ve dünyadaki her 5 kadından ve her 9-10 erkekten bir depresyonda. Dünya Sağlık Örgütü (WHO), dünyada her 3 kişiden birinin, hayatının herhangi bir döneminde psikiyatrik hastalık geçireceğini tahmin ediyor.

WHO verilerine göre, herhangi bir anda, dünyada 100 milyon insan depresyonda. Depresyon, dünyadaki her 5 kadından birinde ve her 9-10 erkekten birinde görülen çok yaygın bir hastalık.

Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan broşürde de insanların çoğunun depresyonun belirtilerini, yaşadıkları çeşitli olumsuzlukların doğal sonucu olarak gördükleri vurgulanıyor.

Broşürde yer alan bilgilere göre, depresyon çok değişik nedenlerleortaya çıkabilse de bir tarafıyla yüksek tansiyon veya şeker hastalığı gibi tıbbi bir hastalık.

Psikiyatride en iyi tedavi edilebilen hastalık olan depresyon, koroner arter hastalıklardan sonra en büyük iş gücü kaybına neden olanhastalık olarak belirtiliyor.

Psikiyatrik hastalıklar, yeterince bilinmediği ve tedavi edilmediği için büyük acılara ve büyük ekonomik kayıplara yol açıyor.

BELİRTİLERİ

Broşürde, depresyonun belirtilerine ilişkin şu uyarılar yapılıyor:

''Eğer, kendinizi boşlukta veya üzgün hissediyorsanız, hayattan zevk almıyorsanız, iştahınız, uykunuz, azaldı veya arttıysa, huzursuz veya durgunsanız, halsiz ve yorgunsanız, kendinizi değersiz veya suçlu hissediyorsanız, konsantrasyon güçlüğü veya kararsızlık çekiyorsanız, son 15 gündür bu belirtilerin çoğundan şikayetçiyseniz büyük ihtimalle depresyondasınız demektir. Bu durumda bir sağlık ocağı veya psikiyatri kliniğine başvurmanızı öneririz.''

Yayın tarihi: 17.10.2002
490
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.