Sağlık

100 kişiden 95'i Hepatit A geçiriyor

100 kişiden 95'i Hepatit A geçiriyor

Hepatit A karaciğeri etkileyen bir virüsün neden olduğu enfeksiyon hastalığı.

Gelişmekte olan ülkelerde, 15 yaşın altında, toplu yaşanan yerlerde daha sık görülür. Erişkin yaşa kadar toplumumuzun yüzde 90-95'inin Hepatit A geçirdiği saptandı.

Hastalık nasıl bulaşır?

Dışkı-ağız yoluyla. Yani virüsü içeren dışkının bulaştığı su ve gıdaların ağız yoluyla alınmasıyla vücuda girer. Doğada bilinen taşıyıcılar yalnızca insan ve maymun. Dolayısıyla en önemli bulaşma kaynağı hastalığı geçirmekte olan bireylerdir.

Hastalığın belirtileri nedir?

Göz aklarında ve ciltte sararma, aşırı halsizlik, karnın sağ üst bölgesinde ağrı ve hassasiyet, bulantı, ishal, ateş gibi belirtiler görülebilir. Ancak çok hafif bir halsizlik, gribal enfeksiyon benzeri belirtilerle de geçirilebilir. Yine hafif bir karın ağrısı olabileceği gibi, hiçbir belirti olmadan da geçirilebilir.

Hastalık virüsle karşılaştıktan ne kadar süre sonra başlar?

Hastalığın kuluçka dönemi 15-50 gündür.

Hastalık nasıl teşhis edilir?

Hastalığın teşhisi kanda karaciğer enzimi yüksekliğinin tespiti ve Hepatit A virüsüne ait antikorların saptanmasıyla konur.

Hepatit A ile şüpheli bir temas olduğunda hastalığa yakalanmamak için bir tedavi yapılabilir mi?

Hepatit A ile temastan önce veya temastan 1-2 hafta sonra insan serum globulini enjeksiyonu yapılır.

Hepatit A için riskli kişiler kimlerdir?

Kreş ve yurtlarda kalan çocuklar, buralarda çalışan personel, askerler, homoseksüel erkekler, salgın olan bölgelere seyahat edenler, damar yoluyla uyuşturucu kullananlar, sağlık ve gıda çalısektöründe çalışanlar.

Hepatit A'nın seyri nasıl? Taşıyıcılık söz konusu mudur?

Hastalığın seyri yüz güldürücüdür. Ancak hastalıktan tamamen kurtulmak yaklaşık 3 ayı bulur. Hastalığın şiddeti yaşla ilişkili. Çocuklarda enfeksiyon genelde hafif veya belirtisiz.Taşıyıcılık olmaz.

Hepatit A'nın tedavisi nasıl yapılır?

Özellikle yatak istirahati çok önemli. Çünkü karaciğer yatar pozisyonda en iyi şekilde kanlandığı için iyileşme daha çabuk olur. Ancak ağır bir enfeksiyon geçiriliyorsa sıkı bir takip amacıyla hastanede gözetim şarttır.

Hastaya iyileşme döneminde kuvvetli besinler vermek doğru mu? Özel bir diyet var mıdır?

Hastanın özel bir diyet alması veya bal, kaymak gibi yoğun gıdalarla beslenmesine gerek yok. Ancak aşırı yağlı, kızartma ve alkolden uzak olması doğal olarak önemli. İlk günler aşırı bir iştahsızlık ve bulantı sık görülür.

Hastanın evindeki kişiler nasıl korunmalıdır?

Doğal olarak hastayla aynı evde yaşayanlar risk altındadır. Tuvaletlerin çamaşır suyuyla dezenfeksiyonu yapılmalı. Virüs çamaşır suyuyla 30 dakika içinde ölür. Eller çok iyi yıkanmalı. Hastanın tabağı, bardağı kısacası özel eşyaları ayrı olmalı. Ayrıca aşı yapılmalı.

Kimler nasıl aşı yaptırmalıdır?

Aşı 2 yaşından sonra herkese yapılabilir. Acil bağışıklık isteniyorsa insan serum globulini yapılması daha uygun olur.

Hürriyet
Yayın tarihi: 28.05.2005
685
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.