Sağlık

100 bin çocuk grip

100 bin çocuk grip

Batman'dan sonra Diyarbakır'daki grip salgını nedeniyle okullar üç gün süreyle tatil edildi...

Batman'da ortaya çıktıktan sonra Diyarbakır'da da salgın haline gelen grip nedeniyle ilköğretim ve orta dereceli okullar üç gün süreyle tatil edildi. Diyarbakır'da yaklaşık 100 bin çocuğun gribe yakalandığı belirtildi.

Batman'ı geçen hafta etkisi altına alan grip salgını sonunda Diyarbakır'a da sıçradı. Batman'a komşu Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde hastalık nedeniyle okullar tatil edilirken, salgın kent merkezine de sıçradı. Salgının ciddi boyutlara ulaşması üzerine kentte eğitime üç gün süreyle ara verildi.

Hastaneler doldu

Diyarbakır Valisi Nusret Miroğlu, Batman'a en yakın ilçe olan Bismil'de geçen hafta cuma günü grip salgını yüzünden okulların bir gün tatil edildiğini hatırlattı. Miroğlu, "Pazartesi günü yaptığımız araştırmada ilimiz kent merkezindeki okullara gelmeyen birçok öğrencimizin de gribe yakalandığını tespit ettik. Diyarbakır'da yaklaşık 100 bin öğrencinin gribe yakalandığını sanıyoruz. Hastalığın daha fazla yayılmasını önlemek için okulları üç gün tatil ettik" dedi.

Günde yaklaşık 2000 kişinin üst solunum yolu rahatsızlığı nedeniyle başvurduğu Diyarbakır SSK Hastanesi'nde de hasta sayısında patlama yaşandı. Dr. Kemal Atılmış, kendilerine başvuran hasta sayısının son iki günde üç katına çıktığını belirterek, "Özellikle çocuklar yüksek ateş, öksürük ve burun akıntısı şikâyetiyle hastaneye getiriliyor. Durumu çok ağır olanları hastaneye yatırıyoruz. Daha hafif durumdakileri de ayakta tedavi ettikten sonra evlerine gönderiyoruz. Kliniklerimiz dolmuş durumda" diye konuştu.

Günde 2000 kişinin acil servise başvurduğunu dile getiren Atılmış, "Hastalarımıza yardımcı olabilmek için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz" açıklamasını yaptı.
Yayın tarihi: 31.12.2003
824
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.