Sağlık

10 soruda kalp hastalarının takibi

10 soruda kalp hastalarının takibi

Kalp hastalarını sürekli takip altında tutmak gerekiyor. Özelikle de kalp krizi geçiren hastaları.

1- Kalp hastaları neden takip edilmeli?

Bunun nedeni, enfarktüs ve by-pass sonrası hastalarda ritim bozukluklarının gelişebilmesi. Aritmi denilen bu sorun, kalp sağlığı bozuk olan hastaların yüzde 65'inin ölümüne yol açıyor. İşte bu noktada hastaların takibi çok önemli.

2- Kalp krizi geçirenlerin takibi

Kalp krizi, dünyada en önemli ölüm nedenlerinden birini oluşturuyor. İstatistiklere göre, her yıl 17 milyon kişi kalp krizinden yaşamını yitiriyor, milyonlarca insanın da yaşam kalitesi düşüyor. Acıbadem Hastanesi Kardiyoloji Bölüm Başkanı Op. Dr. Nuri Çağlar, ülkemizde de ölümlerin yarısının kalp ve damar hastalıkları sonucu ortaya çıktığına dikkat çekiyor. Türkiye, bu oranla Avrupa ülkeleri arasında, kalp haslalıklarına bağlı ölümlerde kadınlarda birinci, erkeklerde ise beşinci sırada.

3- Kalp hastalıkları kadınlarda farklılık gösteriyor mu?

Kalp hastalıkları özellikle menopoz sonrası kadınlarda çok yaygın görülüyor. Uzmanlara göre, damar sertliği ve kalp hastalıkları her iki kadından birinde ortaya çıkıyor. Üstelik kadınların kalp krizi öncesi ve kalp krizi sırasındaki belirtileri erkeklerden daha farklı. Yeni bir bilimsel çalışmaya göre, kalp krizi öncesi kadınların sadece yüzde 30'u göğüs ağrısından yakınıyor. Yorgunluk, uykusuzluk ve nefes darlığı, kadınlarda en sık rastlanan kalp krizi öncesi belirtiler.

4- Kalp krizinin belirtileri neler?

Dünyada ve ülkemizde en başta gelen ölüm nedeni kalp krizinin uyarıcı işaretleri bulunuyor. Bu belirtileri şöyle sıralayabiliriz: Göğüs kafesinin orta bölgesinde birkaç dakikadan uzun süren baskı, sıkışma, ağırlık ve huzursuzluk hissi. Omuzlara, boyun bölgesine veya kollara yayılan göğüs ağrısı... Baş dönmesi, baygınlık, bayılma, bulantı, soğuk terlemenin eşlik ettiği göğüs kafesi şikayetleri.

5- Peki kalp hastalıklarının takibi mümkün mü?

Evet tıp teknolojisindeki yenilikler sayesinde artık bu mümkün. Örneğin Acıbadem Sağlık Grubu tarafindan kurulan Kalp Sağlığı Hattı amaçla geliştirilmiş bir sistem. Bu teknolojik takip sistemi sayesinde kalp krizi ve by-pass geçirenler, hastalığa genetik yatkınlığı olanlar ve mesleği gereği yüksek stres altında çalışanlar kontol altında tutulabiliyor. Amaç, taşınabilir cihazlar aracılığıyla kardiyak riski taşıyanlara hızlı tanı ve anında tedavi olanağı sağlamak.

6- Hasta takibi nasıl yapılıyor?

Kalp Sağlığı Hattı hizmetinden yararlanırken önce doktor muayenesinden geçiyorsunuz. Yapılan kontroller sonucunda, doktorunuz tarafından, size uygun, taşınabilir boyutta küçük bir EKG cihazı seçiliyor. İşte bu cihaz sayesinde kardiyoloji raporları, bulunduğunuz her yerden Kalp Sağlığı Çağrı Merkezi'ne bir telefon aracılığıyla görüntüleniyor. Kardiyoloji uzmanları ve hemşirelerin hizmet verdiği bu sistemde raporlarınız internet üzerinden, doktorunuza verilen bir şifreyle, online olarak görüntülenebiliyor.

7- Kimler yararlanabiliyor?

Kalp hastaları, tıbbi tedavi görenler, stent takılan ve by - pass yapılan hastalar, kalp kapak hastaları ve diğerleri, ailesinde hastası olanlar, risk faktörü taşıyan sağlıklı yetişkinler, mesleki risk taşıyan üst düzey yöneticiler, pilotlar, gemi kaptanları özel meslek grupları, kilo fazlası olan kişiler, diyabet ve hipertansiyon hastaları, sigara ve alkol bağımlıları, lipit pro yüksek olanlar, 40 yaş üzeri kalp sağlığını takip etmek isteyen yetişkinler bu hizmetten yararlanabiliyor.

8-Riskli bir durumda ne yapılıyor?

Kalp Sağlığı Hattı özellikle riskli ve acil durumlar için oldukça gerekli sistem. Acil durumda Kalp Sağlığı Çağrı Merkezi'ne ulaşarak, doktorunuzla doğrudan bağlantı kurmanız sağlanıyor. Gerekiyorsa ambulans gönderiliyor ve acil servise transferiniz gerçekleştiriliyor. Geçmiş şikayetleriniz, risk faktörleriniz, kullandığınız ilaçlar, gönderdiğiniz tüm sinyallerden oluşan EKG raporlarınız dosyanızda saklandığı için, acil servise ulasana kadar yapılması gerekenler önceden belirlenmiş oluyor. Bu şekilde gecikmelerden kaynaklanan olumsuzluklar ortadan kalkıyor.

9- Avantajları neler?

Tanı konulmasında ve hastaneye ulaşımdaki gecikmeleri ortadan kaldırmak en önemli avantajlarından biri. Bunun yanı sıra yalnız yaşayan kalp hastalarının can güvenliğini sağlamak, ani rahatsızlıkların vereceği zararları azaltmak ve kalp krizi sonrası hastaneye yatış süresini kısaltmak da sağladığı diğer avantajlar arasında.

10- Kalp hastalıklarından nasıl korunmalı?

Dr. Nuri Çağlar, yaşam alışkanlığınızı değiştirerek kalp krizi riskini önemli ölçüde azaltabileceğinizi belirtiyor. Kalp hastalığı riskini engellemek için sigara ve stresten uzak durmak, düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak, ideal kiloyu korumak şart. Tabii ki düzenli doktor kontrolünü de unutmamanız gerekiyor.

Kaynak:formsante
Yayın tarihi: 20.05.2004
672
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.