Sağlık

1 milyon kişide uyku sorunu var

1 milyon kişide uyku sorunu var

Uzmanlar, 1 milyon kişide uyku bozukluğu rahatsızlığı bulunduğunu, bunun uykuda ölüm ve trafik kazalarına neden olduğunu bildiriyor.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Uyku Bozuklukları Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Oğuz Köktürk, yaptığı açıklamada, 1 milyon insanda uyku bozukluğu rahatsızlığı bulunduğunu ve çoğunun bundan hebardar olmadığını bildirdi.

Uykuda nefesi duran, aşırı horlayan bu insanların uykuda aniden öldüğünü, trafik kazalarına neden olduğunu kaydeden Köktürk, uyku bozukluğu rahatsızlıklarının 40-60 yaş grubu erkeklerde daha çok görüldüğünü söyledi.

Köktürk, uyku bozukluğu olan insanların uykularını iyi alamadıklarını, dinlenemediklerini ve sık sık uyandıklarını bildirirken, bunlarda dikkat problemi olduğunu ifadeti.

Uyku bozukluklarının bir kısmının doğuştan gelirken, bir kısmının yaşlanma ile birlikte ortaya çıktığını belirten Köktürk, "Bunların erken teşhis ve tedavisi önemli" dedi.

UYKU BOZUKLUĞU MERKEZİ YENİLENDİ

Oğuz Köktürk, 1984 yılından beri Gazi Üniversitesi Hastanesi'nde Uyku Bozuklukları Merkezi'nin faaliyet gösterdiğini belirtirken, merkezin yenilenerek uluslararası standartlara kavuşturulan bir merkez haline getirildiğini söyledi.

Köktürk, merkeze başvurunun çok fazla olduğunu belirtirken, gelen hastaların yatırılarak bir gece sabaha kadar tetik yapıldığını, burada teşhis ve tedavi edildiğini söyledi.

Köktürk, yenilenen merkezde otel hizmeti verecek şekilde 4 suit odanın hazırlandığını bildirirken, yeniden yapılandırılan merkezin 11 Nisan'da hizmete gireceğini belirtti.

Köktürk, Türkiye'de 6-7 milyon kişiye bir uyku laboratuvarı düştüğünü, çocuk hastalar için henüz açılan bir merkez olmadığını vurgularken, bu merkezin yurt çapında hizmet verdiğini, çocuk hastaların da tedavi edildiğini kaydetti.

Köktürk, merkezin açılışını Devlet Bakanı Faruk Bal'ın yapacağını bildirdi.
Yayın tarihi: 10.04.2002
483
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.