Sağlık

1 dakikada osteoporoz testi

1 dakikada osteoporoz testi

Uzmanlar, önümüzdeki yıllarda 50 yaş üzerindeki her üç kadından ve 65 yaş üzerindeki her beş erkekten birinin osteoporozla yaşayacağını tahmin ediyor.

İyi haberlere gelince. Kemik erimesinin önü alınabilir, kolaylıkla tanısı konabilir ve çeşitli tedavi yöntemleri de mevcut. Kemik sağlığınızı ve osteoporoz riskinizi ölçebilmeniz için işte size bir test.

Hareket edin kemiklerinizi kaybetmeyin

Uluslararası Osteoporoz Vakfı IOF, 2005 yılının temasını 'fiziksel aktivite' olarak seçti. Sloganları: 'Hareket edin, yoksa kaybedersiniz.' Amaç fiziksel aktiviteyle kemik kütlesini artırabilmek ve koruyabilmek. Fiziksel aktivitenin diğer önemli bir rolü de kırıklarla sonuçlanabilen düşmeleri önlemek! Bunun için, alet gerektiren, pahalı aktiviteler yapmak şart değil. Günde 30-40 dakika yürümek, yoga yapmak, merdiven inmek, çıkmak, dans gibi aktiviteler yeterli.

PROF. GÜLSEREN AKYÜZ (Osteoporoz Hasta Derneği Başkanı)

Milyonlarca kişi etkileniyor çok azı tedavi ediliyor

Bugün biliyoruz ki osteoporozdan milyorlarca insan etkilense de çok azına tanı konuyor ve tedavi ediliyor. Yetersiz tanının nedenlerinin başında, tetkik ve muayene olmak için başvuran hasta sayısının az olması geliyor. İnsanlar kendilerine ait risklerin farkında değil, bu nedenle hekime başvurmuyor. Teşhis konamadığı için tedavi de olamıyorlar. Hekimler ileri yaşlarda görülen diğer kronik hastalıklar kadar maalesef osteoporoza öncelik tanımıyor ve üzerinde durmuyorlar. Ayrıca kemik mineral yoğunluğu ölçüm cihazları yeterli sayıda değil, hastaların ekonomik sorunları fazla, devlet politikaları yok.

Kadınların giyim şekli güneşle temaslarını engelliyor

Marmara Bölgesi'nde, 40 yaşın üzerinde rastlantısal olarak seçilen 7 bin 856 kadın üzerinde yapılan araştırmaya göre:

Osteoporoz hakkında bilgisi olanların oranı yüzde 68.7.

Osteoporozu komşu ve arkadaşlarından duyanlar yüzde 51.4, medyadan yüzde 11.8, hekimlerden öğrenenler ise yüzde 6.4.

Kadınların yüzde 41.5'i risk altında. Osteoporoz belirlenenlerin oranı ise yüzde 19.2.

Güneş ışınlarının kemik güçlenmesinde kritik bir rolü var. Oysa, araştırmaya katılan kadınların önemli bölümünün vücudu güneşle yeterince temas etmiyor. Giyim şekillerine bakıldığında baş, kol ve bacakları açık olanların oranı yüzde 37.4, başları kapalı olanların oranı yüzde 23.6, uzun kol ve uzun etek giyenler yüzde 22.3, tam kapalı olanlar ise yüzde 16.7.

KADINLAR İÇİN

1. Aile bireylerinizden herhangi birinde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kalça kırığı meydana geldi mi? (Evet - Hayır)

2. Herhangi bir kemiğinizde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kırık meydana geldi mi? (Evet - Hayır)

3. Üç aydan uzun süre kortikosteroid (kortizon, prednizon vb) kullandınız mı? (Evet - Hayır)

4. Üç santimetreden fazla boy kaybınız oldu mu? (Evet - Hayır)

5. Düzenli olarak aşırı alkol (günde iki kadehten fazla) alır mısınız? (Evet - Hayır)

6. Günde 20 sigaradan fazla içer misiniz? (Evet - Hayır)

7. Çölyak (bağırsak alerjisi) ya da Crohn (bağırsak iltihabı) nedeniyle, sık sık ishal olur musunuz? (Evet - Hayır)

8. 45 yaşından önce mi menopoza girdiniz? (Evet - Hayır)

9. Gebelik dışında, 12 ay veya daha uzun süre adet görmediğiniz oldu mu? (Evet - Hayır)

ERKEKLER İÇİN

1. Aile bireylerinden herhangi birinde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kalça kırığı meydana geldi mi? (Evet - Hayır)

2. Herhangi bir kemiğinizde hafif bir çarpma veya düşme sonrası kırık meydana geldi mi? (Evet - Hayır)

3. Üç aydan daha uzun süre kortikosteroid (kortizon, prednizon vb) kullandınız mı? (Evet - Hayır)

4. Üç santimetreden daha fazla boy kaybınız oldu mu? (Evet - Hayır)

5. Düzenli olarak günde 2 kadehten fazla alkol alır mısınız? (Evet - Hayır)

6. Günde 20 sigaradan fazla içer misiniz? (Evet - Hayır)

7. Çölyak (bağırsak alerjisi) ya da Crohn (bağırsak iltihabı) hastalığı nedeniyle, sık sık ishal olur musunuz? (Evet - Hayır)

8. Ereksiyon güçlüğü, libido (cinsel istek azlığı) veya düşük testosteron seviyesiyle ilişkili herhangi bir sorun yaşadınız mı? (Evet - Hayır)

DEĞERLENDİRME: Bu sorulara verdiğiniz evet yanıtı sayısı, sizin risk faktörünüzü oluşturuyor.

Risk faktörü 0 olanlar: Herhangi bir osteoporoz risk faktörünüz yok. Fakat yeterli kalsiyum alımı ve egzersiz de dahil olmak üzere sağlıklı bir kemik yapısı için buna uygun bir yaşam sürdürmelisiniz.

Risk faktörü 1 olanlar: Osteoporoz riski içerecek bir faktöre sahipsiniz. Bu sizin osteoporoz hastası olduğunuz anlamına gelmiyor. Ancak kemik sağlığınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Risk faktörü 2 ve daha fazla olanlar: Yanıtlar sizin osteoporoz hastası olduğunuzu düşündüren muhtelif risk faktörlerine sahip olduğunuzu gösteriyor. Size mümkün olduğunca çabuk doktorunuza başvurmanızı, kemik mineral yoğunluğu ölçümü isterse bunu hemen yaptırmanızı tavsiye ederiz.

Hürriyet / Mesude Erşan
Yayın tarihi: 12.05.2005
514
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.