Sağlık

Yoga yapmaya hazır mısınız?

Yoga yapmaya hazır mısınız?

Yoga yapmak artık günümüz stresinde bir gereklilik haline geldi. Daha sağlıklı yaşamak ve huzurlu olmak istiyorsanız mutlaka yoga yapmayı öğrenmelisiniz.

Sağlıklıysanız, mutlu olmanız gerekir. Peki bu soruya kaç kişi "Evet sağlıklıyım" diyebilir? Doğayı yok edip kentlerdeki duvar bloklarına saklandığımızdan bu yana ruh sağlığımız hep bozuk. Doğadan kopmak bize asabiliği ve ruhsal çöküntüleri de beraberinde getirdi. Ve artık günümüz insanı, bu asabiyetten ve depresyondan kurtulmak için bir doğu felsefesi olan "yoga" ile yakından ilgileniyor.

Yoga, binlerce yıl önce Hindistan'da ortaya çıkmış. Dil olarak Sanskritçe olduğu biliniyor. Anlamı ise "bütünleşmek". Bu felsefeye uyan kişiye de "Yogi" deniyor. Yoga'dan ilk kez, M.Ö. 2500 yılında kutsal yazılar olan Veda'larda bahsedilmiş. Yoga'nın anafikri ise çok açık: Tek bir açık gerçek ve anlayış vardır; o da bütün evrenin temeli olan Tanrı'dır (Brahman'dır).

Öz olarak yoga, mutlu ve duru bir insan olmanın yöntemi olarak tanımlanabilir. Tabii bu yöntemi öğrenmek için uzun süreli bir eğitim gerekiyor.

Yoga'nın, 8 basamaktan oluştuğu biliniyor:

Yama: Ahlaksal kuralları öğretir. Nefsine hakim olmayı öğretir.
Niyama: Ruhsal düzeni öğretir.
Asana: Vücut egzersizleridir.
Pranayama: Belirli aralıklarla nefes alıp vermeyi öğretir.
Pratyahara: Duyguları kontrol etmeyi öğretir.
Dharana: Bir fikre konsantre olmayı öğretir.
Dhayana: Meditasyon. Bakış açısı.
Samadhi: Meditasyonda ulaşılacak son noktadır. Vücut dinlenir, zihin ve ruh uyanık kalır.

Yoga türleri

En çok tanınan yoga türleri; Karma Yoga, Bhakti Yoga, Jnana Yoga, Hatha Yoga ve Raja Yoga'dır.

Karma Yoga: Dışa dönük insanlar tarafından yapılmalıdır. Bireye kendi çıkarını düşünmeden hareket etmeyi amaçlar.

Bhakti Yoga: Duygusal özellik taşıyanların yoludur. Bhakti yogi, sevginin gücünde etki gösterir. Her şeyi Tanrı sevgisi olarak görür. Dua yoluyla Tanrı'ya teslim eder.

Jnana Yoga: Bilgelik yoludur. Fikrin olağanüstü güçlü olması amacıdır. Jnana Yogi, Vedanta felsefesini öğretir. Akıl, kendi sınıfını araştırır. Jnana Yoga uygulanmadan önce, diğer yoga türleri tamamlanmış olmalıdır. Egoistlikten vazgeçmeden ,Tanrı sevgisi olmadan, bu yolda başarıya ulaşılamaz.

Hatha Yoga: En çok bilinen yoga türüdür. Hatha Yoga'nın temel özelliği beden yoluyla zihni etkilemektir. Hatha Yoga üç ana bölümden oluşur. Bunlar Asanalar (Duruşlar), Pranayama (Nefes egzersizleri) ve Savasana (Gevşeme). Hatta yoga'nın hareketleri bilinçli yapıldığında çok yarar sağlar. Omurga ve eklemler esnek kalır.
Yayın tarihi: 11.09.2006
2017
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.