Sağlık

Yine mi başın ağrıyor?

Yine mi başın ağrıyor?

Türkiye'deki insanların bilimsel olarak en çok ağrıyan yerleri tespit edildi. Buna göre 48 milyonla en çok baş ağrısı şikayeti görülüyor.

Klinik Farmakoloji Derneği, Türkiye Baş Ağrısıyla Savaş Derneği ve Türkiye Baş Ağrısı Derneği, ağrı üzerine bir yıl süren bir araştırma yaptı ve Türkiye'nin ağrı haritasını çıkardı. Buna göre Türkiye'de 48 milyon kişi ağrı çekiyor. En sık görülen ağrı türü baş ağrısı, bunu bel ile bacak izliyor.

Sosyal hayatı olumsuz etkiliyor

Ağrıya, en çok yüzde 84'lük oranla Doğu Anadolu Bölgesi'nde yaşayanlar katlanıyor. Ağrı nedeniyle toplumun yüzde 61'i uyuyamıyor, yüzde 47'si cinsel ilişkide bulunamıyor ve yüzde 21'i işini kaybediyor.

Prof. Dr. Tulunay, ağrı konusunda hem hastaların hem de doktorların bilgisiz olduğunu söyledi.
Klinik Farmakoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Cankat Tulunay, doktorlar başta olmak üzere Türk halkının ağrı konusunda yeterli bilgiye sahip olmadığını, yanlış politikalar ve tedaviler sonucu gereksiz ilaç kullanıldığını, bu durumun da ciddi sağlık sorunlarına ve ekonomik kayıplara neden olduğunu söyledi.

Kadınlarda daha sık rastlanıyor

Türkiye'nin 7 bölgesinde 4036 kişinin katılımıyla gerçekleştirilen araştırmaya göre, Türkiye'de en çok baş ağrısı yaşanıyor, bundan da en fazla kadınlar mustarip. Sadece kadınlardaki baş ağrısı nedeniyle oluşan ekonomik kayıp, yılda 500 milyon roları buluyor.

Ağrı, sosyo ekonomik düzeyi düşük olan kişilerde ve bölgelerde daha çok görülüyor. En çok ağrı çeken bölgeler arasında Güneydoğu Anadolu yüzde 78 ile ikinci sırada yer alırken Marmara yüzde 56.2 ile ağrının en az yaşandığı bölge.

5 kuruşluk tedavi 8 liraya yapılıyor

Avrupa'da 15 milyon kişinin ağrı nedeniyle intihar eğiliminde olduğunu, Türk halkının da yüzde 15'inin ağrı nedeniyle depresyonda bulunduğunu belirten Tulunay, Türkiye'de teşhis ve tedavi için 3 ayrı doktora gidildiğini ve ilaç kullanımında hatalar yapıldığını söyledi.

Tulunay, "Türkiye'de aynı etkiye sahip ucuz ilaçlar yerine gittikçe daha pahalı ilaçların, hatta o tip ağrıda hiçbir etkisi bulunmayan ilaçların kullanılmaya başlanması önemli bir sorundur. Bugün devlet sürekli tasarruf tedbirlerinden bahsediyor, ilaçta kısıntıya gidiyor ama bir taraftan da Yağma Hasan'ın böreği gibi, dünyanın hiçbir ülkesinde baş ağrısında kullanılmayan ilaçların Türkiye'de kullanılmasına izin veriyor. Bütün ısrarlarımıza rağmen bu durum halen devam ediyor ve bununla ilgli hiçbir çalışma yapılmıyor.

Devlet yüksek fiyatlarla bunları ödüyor, örneğin migren tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar var, bir grup ilacın bir tableti 8 lira. Ancak aynı tedaviyi 5 kuruşluk başka bir ilaçla yapabilirsiniz. Yani 5 kuruşla yapacağımız bir tedaviyi 8 liraya yaparsanız bunun önüne geçemezsiniz" dedi.

3 milyar dolarlık ilaç israfı var

Prof. Tulunay, Türkiye'nin bilinçli ilaç kullanımıyla yılda rahatlıkla 2 milyar dolar tasarruf edebileceğinin altını çizdi. Tulunay, "Türkiye'de yılda 2 ile 3 milyar dolarlık ilaç israfı var. Çünkü dünyanın hiçbir ülkesinde ödenmeyen ilaçlar, yakın zamana kadar Türkiye'de ödeniyordu. Siz dünyanın hangi ülkesinde grip çayı diye satılan ilaçların devlet tarafından ödendiğini gördünüz. Üstelik ilaç yanlış kullanılıyordu, bu ilacı çay niyetine günde dört beş kez içenler vardı. Sonra ne oluyor, kişinin karaciğeri bozuluyor ve yine o insan başka ilaçlar kullanmak zorunda kalıyor.

Yanlış tedavi için harcadığınız her kuruş para başkasının sağlığından çaldığınız paradır, böyle devam edilirse devlet biter ve ondan sonra da kan şekerini bile tahlil edemeyecek duruma düşeriz. Bunun için akılcı sağlık hizmetleri vermemiz lazım. Bu noktada da Sağlık Bakanlığı'nın bir an önce 'Standart Tanı ve Tedavi Rehberi'ni kesin bir şekilde yayınlaması ve geri ödemeye esas teşkil etmesi lazım" diye konuştu.

Rakamlarla ağrı

Araştırmanın önemli bir sonucu da Türkiye'de kadınların erkeklere göre daha çok ağrı çekmeleri. Buna göre, Türk kadınları ömürlerinin 5 yıl 2 ayını, erkekler ise 5 yılını ağrı ile geçiriyor. Kadınların yüzde 61'i, erkeklerin ise yüzde 58'i akut ağrı çekiyor. Kadınların ağrıları giderek kronikleşiyor, öyle ki kadınların yüzde 13'ü erkeklerin ise yüzde 5.8'i kronik ağrı çekiyor.

Yaşlandıkça kronik ağrılar artıyor. Genç bir nüfusa sahip olan Türkiye'nin kronik ağrı görülme sıralamasında diğer Avrupa ülkelerinden geride olmasının en önemli nedeni de bu.

Ağrı konusunda Avrupalıların ilaca bağımlı hale gelmekten daha çok endişe etmesi ve daha kontrollü ilaç kullanmaları da araştırmanın sonuçları arasında yer alıyor.
Yayın tarihi: 25.08.2006
985
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.