Sağlık

Vitaminlerin faydası yok mu?

Vitaminlerin faydası yok mu?

Bilimsel araştırmalar, bilinenin aksine E vitamini başta olmak üzere pek çok vitaminin kalp sağlığına bir etkisi olmadığını gösteriyor.

Güncellenme tarihi:
Kanıtlanmış etkisi yok Kalp sağlığına iyi geldiği düşünülen pek çok vitamin ya da antioksidan takviyenin sanıldığı gibi bilimsel olarak kanıtlanmış etkilerinin bulunmadığını belirten Prof. Dr. Murat Tuzcu, "İnsanların hurafeye eğilimleri var. Vitaminlerin de genel olarak iyi olduğu inancı yaygın" diyor. Cleveland Clinic Kalp Damar Hastalıkları Departmanı Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Murat Tuzcu, 20 yıl öncesine kadar E vitamininin kalp damar sağlığı için önerildiğini hatırlatarak, son yıllarda artık başta E vitamini olmak üzere pek çok vitamin takviyesinin ve antioksidanın, yararı bilimsel olarak kanıtlanmadığı için önerilmediğini vurguluyor. Prof. Dr. Tuzcu, şunları söylüyor; E vitamini önerilmiyor "E vitaminiyle ilgili hayvan deneylerinde önce E vitamini veriliyor. O hayvanlarda damar sertliğinin, E vitamini almayanlara göre biraz daha iyi olduğu konusunda izlenimler ediniliyor. Ne yediğinizin farkında mısınız?
Yayın tarihi: 15.12.2008
2360
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.