Sağlık

Uzun süre otomobil kullanmak kısırlığa yol açıyor

Uzun süre otomobil kullanmak kısırlığa yol açıyor

Morgenwelt (Yarının dünyası) adlı bir Alman bilim dergisinin yayınladığı bir habere göre; uzun süre direksiyon başında oturan erkeklerin kısırlık riski yükseliyor.

Fransa'da şoförlük yapan erkekler üzerindeki araştırmalar, bu kişilerdeki spermelerin sağlıklı olmadığını gösteriyor. Sürekli oturma sonucunda ısınan testislerin sperm üretimini olumsuz etkilediği iddia ediliyor. Bilim adamlar bu araştırmayı 91 şoför üzerinde gerçekleştirdi. Bu şoförlere, her iki testislerindeki vücut ısısını 2 dakikada bir, bir bilgi bankasına gönderen dereceler takıldı. Araştırmanın sonucuna göre sürekli araba kullanan erkeklerin testis ısılarının, yürüyen erkeklere göre 2 derece daha yüksek olduğu görüldü.

Bilim adamları yaşam tarzı ve sperm kalitesi arasındaki bağlantıyı tam anlamıyla öğrenmek için araştırmalara devam ediyor. Ancak daha önceleri bisiklet süren ve dar pantolon giyen erkeklerde yapılan araştırmalar, testislerin bu sebeplerle ısındığını kesin olarak kanıtlıyor.
Yayın tarihi: 11.09.2001
835
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.