Sağlık

Uykusuzluk mu yaşıyorsunuz?

Uykusuzluk mu yaşıyorsunuz?

Uykusuzluktan ya da sürekli uyumaktan şikayetçiyseniz yatağınızı ve odanızı bir gözden geçirin deriz.

Uyku insanoğlunun her zaman çok ilgilendiği konular içerisinde yer alıyor. Bunun nedeni insanların günlük işlevselliğini sürdürmek için uyku uyumaya ihtiyaç duyması...

Günlük aktivitelerimizi devam ettirebilmek için, verimli olabilmek için bir günde belli sürede uyumamız gerekiyor. Bu gerekli uyku alınmadığında gün boyu bunun sıkıntısı yaşanıyor. Unutkanlık, aşırı sinirlilik, dikkat dağınıklığı, iç sıkıntısı gibi durumlarla karşılaşma ihtimali çok yüksektir.

Uykunun azlığı başı başına bir problemken, aşırı uyuma da ciddi bir problem olarak görülüyor. Az uyumak gibi çok uyumakta bir problemdir. Altında yatan sebep araştırılmalıdır ve aşırı uykunun en önemli sebebi depresyon olarak belirtilir. Aşırı uyuma ile birlikte sinirlilik halleri, öfke, hayattan zevk almama halleri de görülebilir. Böyle durumlarda bir doktora başvurmak ya da konuyla ilgili araştırma yapmak doğru olacaktır.

"Uykunun normali nedir?" diye bir soru sorulduğunda şöyle cevap vermek gerekir; "Günde 6-8 saat uyku normal kabul edilir. Uykunun süresi kalitesi ile alakalıdır. Sık sık uykunun bölünmesi ile uyku süresi artar. Yani verimli bir dinlenme için daha uzun süre uyumak gerekir. Oysa rahat, normal sıcaklık ve neme sahip bir ortamda uyanmadan uyunan bir uyku daha kısa da olsa yetebilir. Bu nedenle şartlar da göz önüne alınmalıdır."

Bazen de çok uzun uyunabilir. Eğer tembellik etmiyorsak ve uykumuzun aşırı olması çok uzun zamandır varsa ve biz buna rağmen dinlenmemiş kalkıyorsak o zaman ilk önce uyku hijyeni şartlarımızı gözden geçirmeliyiz. Yani yatağımız sağlıklı mı, odamızın havası temiz mi, oda ısısı normal mi, geceleri sık sık uyanıyor musunuz? Tüm bunları gözden geçirdikten sonra hiçbir probleminiz yoksa ve fazla uyumanız hayatınızdaki bazı işleri kısıtlamaya başlamışsa artık iş çığırından çıkıyor demektir. Böyle bir durumda yapılacak en doğru hareket bir uzmana başvurmak olacaktır.
Yayın tarihi: 23.12.2006
750
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.