Sağlık

Ülser tedavisinde devrim!

Ülser tedavisinde devrim!

Bilim adamları ülser hastalığının ortaya çıkış nedeni ve tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza attı.

Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Halis Süleyman ve 5 kişilik öğretim üyesi ekibi, gerçekleştirdiği bilimsel çalışmada ülser hastalığının ortaya çıkış nedeni ve tedavisinde çığır açacak bir buluşa imza attılar.

Bilimsel sonuç
Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı öğretim üyeleri Doç. Dr. Halis Süleyman ile Prof. Dr. Fatma Göçer, Doç. Dr. Sait Keleş, Yrd. Doç. Dr Zekai Halıcı, Yrd. Doç. Dr. Ahmet Hacımüftüoğlu ve Araştırma görevlisi Elif Çadırcı yaptıkları bilimsel çalışmayla ülser hastalığının oluşmasında böbreküstü bezlerinin salgıladığı kortizol ve adrenalin arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklandığını bilimsel olarak gözler önüne serdi.

Bilimsel çalışmayı gerçekleştiren ekibin başkanı Doç. Dr. Süleyman, şimdiye kadar ülser hastalığının birçok nedene dayandığının bilindiğini fakat yaptıkları çalışma ile hastalığın böbreküstü bezlerinin salgıladığı kortizol ve adrenalin arasındaki dengenin bozulmasından kaynaklandığını ortaya çıkardıklarını söyledi.

Anti ülser özellikler
Kortizol ve adrenalin hormonlarının antiülser özelliğini dünyada ilk defa ortaya çıkardıklarını anlatan Doç Dr. Süleyman, şunları söyledi:

"Ülser hastalığının birçok nedeni olduğu biliniyordu. Yaptığımız çalışmayla ülsere böbrek üstü bezlerinin salgıladığı iki hormon arasındaki dengenin bozulmasının neden olduğunu ortaya koyduk. Kortizol ve adrenalin hormonların antiülser özellikler taşıdığını da belirledik. Şimdiye kadar tam tedavisi yapılamayan ülserin kalıcı tedavisi için iki hormon arasındaki dengenin sağlanmasının önemini ortaya çıkardık. Artık iki hormon arasındaki dengeyi sağlayarak ülser çok rahatlıkla tedavi edilebilecek."

Denge nasıl bozuluyor?
Kortizol hormonu kullananlarda yan etki olarak ülser hastalığının ortaya çıktığını hatırlatan Doç. Dr. Süleyman, "Hormonlar arasındaki denge bozulduğu için midede ülser oluşuyor" diye konuştu.

Yapılan çalışmayla, adrenalin düzeyini yüzde 12.8'den daha fazla azalmasını sağlandığında kortizolun, antiülser özelliğinin ortaya çıktığını ifade eden Süleyman, "Adrenalin düzeyi yüzde 50 veya daha fazla azalanlarda, kortizolün antiülser etkisinin en üst seviyeye ulaştığını belirledik" dedi.

Tek bir mekanizma ile tedavi
Çalışmalarında kortizolun alfa-2 adrenerjik reseptörlerini uyararak, antiülser etki oluşturduğunu da gözler önüne serdiklerini anlatan Doç Dr. Süleyman, "Dünyada ilk defa ülser hangi nedenlerle oluşursa oluşsun, tek bir mekanizmayla tedavi edilebileceğini bilimsel olarak ortaya çıkardık" dedi.

Ünlü Alman bilim dergisinde yayınlandı
Yaptıkları bilimsel çalışmayla ilgili makalenin, Almanya'nın ünlü tıp bilim dergisi Naunyn-Schmiedeberg's Archives Pharmacology Dergisi'nde de yayınlandığını kaydeden Doç. Dr. Süleyman, "Dünyaca ünlü bilim dergisinin Mart 2007 sayısında araştırmamızla ilgili makale yer aldı" dedi.

Makalenin yayımlanmasını yaptıkları çalışmanın önemini gösterdiğini sözlerine ekleyen Süleyman, "Ülser hastaları artık kalıcı bir tedaviye kavuşacak" diye konuştu.
Yayın tarihi: 02.05.2008
587
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.