Sağlık

Türkiye'nin kanser raporu iç açıcı değil!

Türkiye'nin kanser raporu iç açıcı değil!

Kanser, ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada. Dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 12'si bu hastalıktan kaynaklanıyor.

Dünyada her yıl 11 milyon kişi kansere yakalanıyor, bunların 7 milyonu yaşamını yitiriyor. Artış sürerse, kanserli hasta sayısının 2020'de yılda 16 milyon, kaybedilen hasta sayısınınsa yılda 10 milyon kişiye ulaşması bekleniyor.

Ürkütücü rakamlar
Korkulan hastalık kanser hakkındaki ürkütücü rakamlara dikkat çeken Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Başkanı ve Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Onkoloji Müdürü Prof. Dr. Tezer Kutluk, tüm kanserlerin yüzde 30'unun tütünle, yüzde 30'unun da beslenmeyle ilgili olduğunu belirterek, riski azaltmak için sigara ve alkol kullanılmaması, yeşil sebze, meyve ve tahıl ağırlıklı beslenilmesi, egzersiz yapılması ve güneş ışınlarından uzak durulması gerektiğini hatırlatıyor.

Kalp hastalıklarından sonra ikinci
Kanser, ölüm nedenleri arasında kalp hastalıklarından sonra ikinci sırada. Dünyadaki tüm ölümlerin yüzde 12'si bu hastalıktan kaynaklanıyor. Her iki erkekten birinin kansere yakalanma riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyen Kutluk, her altı erkekten birinin prostat, 13 erkekten birinin akciğer ve bronş, 17 erkekten birinin kolon ve rektum, 28 erkekten birinin mesane, 46 erkekten birinin lenf kanserine yakalanma riski olduğu bilgisini veriyor.

Ayrıca her sekiz kadından biri meme, 18 kadından biri akciğer ve bronşla kolon ve rektum kanserine, 38 kadından biri de rahim ve yumurtalık kanserine yakalanma riski taşıyor. Yılda 1 milyondan fazla kişinin yakalandığı meme kanseri, kanser ölümlerinde, akciğer kanserinden sonra ikinci sırada.

Türkiye'de de durum iç açıcı değil!
Kutluk, her yıl yaklaşık 150 bin kişinin kansere yakalandığı Türkiye'de kanser sıklığının, 0-14 yaş çocuklarda milyonda 115.6, erişkinlerdeyse 100 binde 145.4 olduğunu da ekliyor.

Radikal
Yayın tarihi: 26.10.2007
723
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.