Sağlık

Türkiye'de ilaç daha ucuz

Türkiye'de ilaç daha ucuz

Hayat kurtaran aşı ve ilaçların fiyatları Avrupa'ya nazaran Türkiye'de daha ucuz.

Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), yenilikçi ilaçların ve aşıların kullanımıyla Türkiye'nin, 2006 yılında hastalıklara karşı önemli bir ilerleme kaydettiğini, ayrıca komplikasyonlar ve hastaneye yatışla bağlantılı çok yüksek masrafların etkisini azaltmak üzere yeni ilaçları kullanarak sağlık sisteminde önemli bir tasarruf elde ettiğini duyurdu.

Yeni ilaçlar umut veriyor

AİFD açıklamasında Avrupa'daki referans fiyatlara dayanarak 2004 yılında daha şeffaf bir fiyatlandırma sisteminin uygulamaya koyulmasının ardından Türkiye'nin modern ilaçlara Avrupa'nın en düşük fiyatlarıyla erişimden yararlanarak yaklaşık 619 milyon Dolarlık tasarruf sağladığı vurgulandı.

"Yeni ilaçlar daha fazla insanın yaşamını kurtarıyor ve hastalıkların olmadığı, daha iyi ve daha sağlıklı bir yaşam için her gün insanlara yeni ümit veriyor" ifadesini kullanan AİFD Genel Sekreteri Engin Güner, "Halen küresel çapta araştırma ve geliştirme aşamasında yaklaşık 6.000 molekül, yani yeni ilaç adayı üzerinde çalışılıyor. AİFD 2007 yılında Türkiye'de kullanım için onaylanacak, çığır açabilecek bir dizi yeni ilacın eczane raflarına çıkmasını bekliyor," dedi.

İlaç harcamaları kişi başına 132 USD

Kişi başına yılda yaklaşık 132 dolar harcayan Türkiye bu rakamla, yılda 300-400 Dolar harcayan Yunanistan gibi komşu ülkeler de dahil olmak üzere Avrupa ülkelerinin gerisinde kalıyor. AİFD, Türkiye'de hastaların kaliteli bakım ve tedavi talebinin dikkate alınarak yeni ilaçlara daha fazla harcama yapılması ve sağlık sisteminin başka alanlarındaki harcamaların azaltılmasıyla sağlanan tasarruf sonucunda aradaki açığın kapanmaya başladığını belirtti.

Geçtiğimiz on yıl içerisinde ortalama yaşam süresi beklentisindeki yüzde 40'lık artışın yeni ilaçların sunulmasına bağlanabileceğini belirten AİFD'a göre yeni ilaçlara harcanan her dolar sağlık sisteminde 3 ile 6 kat tasarruf sağlıyor.
Yayın tarihi: 05.01.2007
1436
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.