Sağlık

Trans yağlara yasak geliyor

Trans yağlara yasak geliyor

Kolesterolü arttırarak kalp hastalıklarını tetiklediği bilinen kimyasal trans yağlar, kızartma yağının ömrünü uzattığı için özellikle fast food restoranlarında kullanılıyor.

Obezite yani aşırı şişmanlık sorunuyla mücadele eden ABD'de fast food restoranlarında kullanılan kimyasal trans yağlara karşı savaş açıldı.

Kızartma yağının ömrünü uzattığı ve kızartmalara gevreklik verdiği için tercih edilen kimyasal yağların New York kentinde tamamen yasaklanması gündemde.

Sıvı yağın tereyağı ya da margarin gibi katılaşmasını sağlayan bir kimyasal süreçten geçirilerek hazırlanan trans yağlar vücuttaki kötü kolesterol oranını arttırıp, iyi kolesterol oranını düşürüyor. Ve kalp hastalıklarına yol açıyor.

New York'taki Halk Sağlığı Kurulu, gelecek ay trans yağların seviyesini önemli oranda düşürülmesini oylayacak. Teklif kabul edilirse bir buçuk yıl içinde restoranlar müşterilerine öğün başına sadece yarım gram trans yağ verebilecek.

1900'lü yılların başlarında keşfedilen trans yağların daha önce tereyağ ve domuz yağının yerini alabilecek sağlıklı bir ürün olduğu düşünülüyordu.

Ancak son yıllarda yapılan araştırmalar trans yağların ciddi sağlık sorunlarına zararlarını ortaya koydu.
Yayın tarihi: 04.11.2006
771
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.