Sağlık

Tiryakinin kabusu

Tiryakinin kabusu

Tiryakilerin çoğu sigarayı bırakmayı en az bir kere deniyor. Sigarayı bırakma girişimi ise tiryakilere göre 'en zor deneyim'.

Sigara içme ve sigarayı bırakma alışkanlıkları üzerine gerçekleştirilen araştırmada, katılımcılardan yüzde 73'ü "En az bir defa sigarayı bırakmayı denediğini" ifade ederken, bırakmayı deneyenlerin yüzde 57'si ise "Bunun şimdiye kadar yapmaya çalıştıkları en zor şey olduğunu" belirtti.

2 bin 510 kişi katıldı
Pfizer firmasından yapılan yazılı açıklamaya göre, şirketin desteğiyle Harris Interactive kuruluşu tarafından Kanada, Fransa, Almanya, Japonya, Meksika, İspanya, Güney Kore, İsveç, İngiltere ve ABD'nin de içinde bulunduğu 10 ülkede yapılan araştırmada, 25 yaş ve üstündeki 2 bin 510 sigara içen erişkinin sigara içme ve sigarayı bırakma konularındaki davranışları sorgulandı.

Araştırmaya katılan sigara içicilerinin yarısından çoğunun, "En az 3 kez sigarayı bırakmaya çalıştığını ve bunun hayatında yaşadığı 'en zor deneyim' olduğunu" ifade ettikleri kaydedildi.

Doktorla konuşmuyorlar
Araştırmaya göre, sigara içen kişilerin çoğu, sigarayı bırakmanın öncelikle kişisel iradelerine bağlı olduğuna inanmayı sürdürürken, sigarayı bırakma çabaları sırasında doktorlarıyla konuşmuyor.

Sigarayı bırakmaya çalışıp başarısız olanların yüzde 80'i, "Bunu tek başlarına iradeleriyle yapmaya çalıştıklarını" ifade ediyor. Araştırmada, sigara içiciliğini "Medikal bir sorun" olarak görenlerin oranı yüzde 22, "Bir alışkanlık ve yaşam tarzı seçimi" olarak görenlerin oranı ise yüzde 78 olarak belirlendi.
Yayın tarihi: 05.04.2008
662
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.