Sağlık

Tiroid hastaları erken boşalıyor

Tiroid hastaları erken boşalıyor

Erken boşalma genç erkeklerin en önemli cinsel sorunlarından biri. Üstelik bu sorun çok sık görülüyor! Ortalama 10 erkekten üçü erken boşalma sorunu yaşıyor.

Bilimsel kuruluşlar tarafından yapılan erken boşalmanın tarifleri yıllar içerisinde farklılıklar gösteriyor. Bazıları sadece süreyi ön plana alırken, bazıları kadın ve/veya erkeğin tatmin olamadığı süreyi erken boşalma olarak belirtmektedir. Güncel olan ve genel kabul gören tarif ise hem süreyi, hem de eşlerin tatmin olmalarını içeriyor.

İstanbul Üniversitesi, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof . Dr. Bülent Alıcı, boşalmanın Türk erkeklerinde ortalama 2 dakika civarında gerçekleştiğini belirtirken, bu sürenin Avrupa toplumunda biraz daha uzun olduğunu söylüyor ....

"Erken boşalma sorunu olanların % 90'ı 1 dakikanın altında bir sürede boşalıyorlar. Boşalma bir dakikanın altında oluyorsa ve bu durum kadında ve/veya erkekte bir cinsel tatminsizlik oluşturuyorsa bu bir erken boşalmadır. İlişki süresi bazen 2 dakikanın altında da olabilir. Ama iki taraf da bundan memnunsa, sıkıntı yaratmıyorsa, o zaman erken boşalma olarak algılanmayabilir."

Prof. Dr. Alıcı, erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerin çoğu zaman kime başvuracağını, ne yapılması gerektiğini bilmediğini belirtiyor.

"Genellikle psikolojik olduğunu düşünerek hekime başvurmuyorlar. Kendileri halletmeye çalışıyor. Söyle ki geçmişte bu sorunun psikolojik olduğu veya bir davranış bozukluğu, kontrolsüzlük olarak düşünülüyordu. Fakat 4-5 yıldır yapılan çalışmalar bunun vücuda ait bazı sebeplerinin olduğunu da gösterdi."

Erken boşalma ya da tatmin duygusu beyinde serotonin maddesi ile ilişkili. Serotonin maddesinin bazı alt gruplarında artış boşalmayı geciktirirken, bazıları da erken boşalmayı arttırdığını kaydeden Prof. Dr. Alıcı, bu maddenin beyinde reseptör denilen bağlantı noktaları üzerinden etkili olduğunu kaydediyor

"Bunlardan bazılarının aşırı uyarılması, bazılarının da duyarsız olması erken boşalma sorununa yol açabiliyor. Fiziksel olarak kişide doğuştan itibaren bu reseptörlerde sorun varsa çok çabuk uyarılıyorlar ve erken boşalma kontrolsüz olarak meydana geliyor."

Özellikle son 5-6 yıldır bu konu ile ilgili çalışmaların yoğunlaştığını kaydeden Prof. Dr. Alıcı, serotonin maddesinin geri emilimini engelleyen ilaçların tedavide kullanıldığını belirtiyor.

Yayın tarihi: 01.06.2009
2086
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.