Sağlık

Testis kanserine yiyecek toksinleride yol açıyor

Testis kanserine yiyecek toksinleride yol açıyor

Bazı yiyeceklerde bulunun bir bileşimden kaynaklanan toksinin, erken yaşlarda testis kanserine yol açabileceği belirlendi.

Ochratoxin denilen bileşimin, bebeği anne karnında etkileyebildiğive ergenlik çağında testis kanserine yol açabildiği düşünülüyor.

Küften kaynaklanan orchratoxinin, baklagiller, kahve ve özellikle domuz etinde meydana gelebildiği biliniyor.

Genellikle genç erkeklerde görülen testis kanseri hakkında, bugünekadar fazla bir şey bilinmediği kaydediliyor.

Araştırmacılar, daha çok 14-34 yaşları arasında görülen testis kanserinin, çok küçük yaşlarda orchratoxin etkisinde kalanlarda daha çok görüldüğüne değiniyor.

Anne karnında veya çok küçük yaşlarda anne sütünden orchratoxin etkisinde kalan çocuklarda testislerin hasar gördüğü ve daha sonra kanseri oluşturabildiği düşünülüyor.

Toksin etkisinde kalan çocuklarda hasar gören DNA`nın ergenlik çağında giderek kanseri oluşturabildiği üzerinde duruluyor.

Kuzay Avrupa`daki hava şartlarının hasat zamanında küfe yol açtığına ve orchratoxini oluşturduğuna değinen uzmanlar, Avrupa`da en çok testis kanserinin Danimarka`da meydana geldiğini açıkladı. Bu ülkede her 100 bin kişiden 7.8`inde testis kanserine rastlanıyor. Ayrıca, Danimarka Avrupa`da en çok domuz eti tüketen ülke olarak biliniyor.

Yapılan araştırmada sosyo-ekonomik durumu yüksek olanlarda da testis kanserinin görüldüğünü ortaya koydu. Uzmanlar, bu gurubun genellikle anne sütüyle beslenmeye önem verdiğini belirtiyor.

Cancer Causes adlı dergide yer alan araştırma raporunda, yeni araştırmalarla sonucun doğrulanması halinde, hamile annelere toksin önleyici olarak aspirin veya A, C, E gibi vitaminlerin verilmesi gerekeceğine işaret ediliyor.
Yayın tarihi: 13.02.2002
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.