Sağlık

Testesteron inme riskini azaltıyor

Testesteron inme riskini azaltıyor

Erkeklik hormonu testosteronun inme riskini azaltabildiği saptandı. Testosteron hormonu, sadece sigara içmeyen erkeklerde inme riskini önleyebiliyor.

Hollanda`daki Earasmus Tıp Merkezi`nde yapılan araştırmadan elde edilen sonucuna göre, testosteron hormonu, sadece sigara içmeyen erkeklerde inme riskini önleyebiliyor.

Araştırmada, östrojen hormonunun ise kadın ve erkeklerde inme riski konusunda herhangi bir etkisinin olmadığı belirlendi.

Uzun süreden beri, cinsiyet hormonlarının kalp ve damar hastalıkları üzerinde etkili olduğu sanılıyordu.

6 bin 732 denek üzerinde 8 yıl süren araştırma sırasında, inme geçiren 97 erkek ve 120 kadının testosteron ve östrojen hormonlarının oranları gözlendi. İnme geçirmeyen deneklerin hormon oranları ile inmegeçirenlerin hormon oranları karşılaştırıldı.

Uzmanlar, inme üzerinde testosteron hormonu oranının etkisinin bulunduğunu belirlediklerini, bundan sonraki araştırmalarda testosteron ile sigaranın birlikte ortaya koyduğu etkinin dikkate alınacağını açıkladı.
Yayın tarihi: 20.04.2002
937
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.