Sağlık

Terleme artık problem değil...

Terleme artık problem değil...

Aşırı terleme problemi, hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açıyor. Bu nedenle mutlaka tedavi edilmesi gereken bir hastalık.

Bazı kişilerin el ve koltuk altlarından yaz- kış demeden ter aktığını kaydeden Doç.Dr. Atilla Eroğlu, bu kişilerin aşırı ter kokusundan dolayı toplum içine çıkamaz hale geldiklerini belirtti.

Doç. Dr. Eroğlu, "Öyleki bu hastalar elleriyle tuttukları bir kağıdı bile rahatlıkla ıslatabilir. Bu kişiler ellerindeki aşırı ıslaklık nedeniyle sosyal ve profesyonel ortamda sıkıntıya girerler. Çekindikleri için de sosyal hayattan uzak dururlar. Aşırı terleme problemi hem fiziksel hem de ruhsal sorunlara yol açmaktadır. Bu nedenle hastalar mutlaka tedavi edilmelidir" dedi.

Terleme probleminin en fazla 45 dakikalık bir operasyonla sona erdirildiğine dikkati çeken Doç. Dr. Atilla Eroğlu, şunları söyledi:

"Koltuk altından açılan 1 santimetrelik 1- 2 delikten girilen kamera ve küçük aletlerle işlem gerçekleştirilmektedir. Operasyon genel anestezi ile uygulanıyor, işlem süresi yaklaşık 45 dakika. Ameliyatın etkisi hemen ortaya çıkar. Hasta uyandığında elleri kuru ve sıcaktır. Ameliyatın yeri deri kıvrımları içinde kaybolacak kadar çok küçük bir iz bırakır. El terlemesinde yüzde 99, koltuk altı terlemesinde yüzde 90 başarılı sonuç alınmaktadır. Bu sinirlerin terleme dışında fonksiyonu olmadığı için ameliyatın felç oluşturma, his kaybı, refleks azalması gibi etkileri olmaz. Etkili, kalıcı. emniyetli ve çok az rahatsızlık veren bir tedavi yöntemidir. Bu yöntem el terlemesi için yapıldığı hastaların yüzde 50'sinde ayak terlemesi de kaybolmuştur."

Doç.Dr. Eroğlu, sağlık güvencesi olanlardan hiçbir ücret alınmadığını da sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 11.05.2007
827
dahafazlası

ter

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.