Sağlık

Tansiyon hastası artıyor!

Tansiyon hastası artıyor!

Türkiye'de ortalama 20 milyon kişi tansiyon hastası. Hastalık ilerleyen yaş ile birlikte artış gösteriyor.

Doç. Dr. Mehmet Özkan, yaptığı konuşmada, Türkiye'de üç kişiden birinin tansiyon hastası olduğunu ve bu hastalığın en çok kadınlarda görüldüğünü belirterek, tansiyon hastalarının birçoğunun, rahatsızlıklarından habersiz olduğunu bildirdi. Beş kişiden birinin tansiyon hastalığını kontrol altında tuttuğunu ifade eden Özkan, şunları kaydetti:

"Türkiye'de 20 milyon kişi tansiyon hastası. Bu hastalık ilerleyen yaşla birlikte artış gösteriyor. Özellikle 60 yaş ve üzerinde büyük bir tehlike arz ediyor. Tansiyon hastalığının en kötü yanı, kimi hastalarda hiçbir belirti göstermemesidir. Bu nedenle sessiz katil olarak nitelendirilebilir. Belirtinin olmaması, hastalık olmayacağı anlamına gelmez.

Baş ağrısı olduğunda tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Her baş ağrısında, ağrı kesici çözüm olarak görülmemelidir. Eğer baş ağrısının nedeni hipertansiyon ise ağrı kesici hipertansiyonu arttırır."

Özkan, yüksek tansiyonun, kontrol edilmemesi halinde beyin kanaması, felç, kalp ve böbrek yetersizliği ve görme kaybına neden olabileceğini sözlerine ekledi.
Yayın tarihi: 17.10.2006
828
dahafazlası

yas

YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.