Sağlık

Sporu aralıklarla yapanlara

Sporu aralıklarla yapanlara

Sadece tatil dönemlerinde spor yapma olanağı bulanlara yorucu sporları tercih etmemesi öneriliyor.

Selçuk Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yalçın Kaya, "sadece tatil dönemlerinde spor yapma olanağı bulanlar, yorucu sporlar yerine fart leg (eğlendirici koşu) gibi aktiviteleri tercih etmelidir" dedi.

Ani hareketlerden kaçınılması, yavaş yavaş hızlanan hareketlerin tercih edilmesi gerektiğini de söyleyen Kaya, "mümkün olduğu kadar az terlemeyle gerçekleşen egzersizler yapılmalı, vücudun mineral dengesine dikkat edilmelidir'' açıklamasında bulundu.

Yrd. Doç. Dr. Kaya, egzersizlerin, kalbe yakın kaslardan başlayarak, kalbin uzağına doğru, gittikçe artan bir tempoda yapılması gerektiğini sözlerine ekledi

Dikkat edilmesi gerekenler:

Kaya, uzun süre hareketsiz geçen bir dönemden sonra spor aktiviteleri yaparken sıkıntı yaşamamak için, bazı noktalara dikkat edilmesi gerektiğine de değindi:

"Egzersizler, vücudun yeterli miktarda oksijen depolayabilmesi için bol oksijenli ortamlarda ve temiz havada yapılmalıdır. Spor sırasında nabzın aşırı şekilde yükselmemesine dikkat edilmeli, bunun için kısa aralıklarla nabız ölçümü yapılmalıdır.

Aşırı sıcak ve soğuk ortamda yapılan spor sorunlara neden olabilir. Spor için ideal ortam ısısı 18-25 dereceler arasıdır. Sporla geçen günlerde vücudun enerji kaybı göz önünde bulundurularak, meyve suyu ağırlıklı olmak üzere, bol sıvı alınmalı ve bol meyve yenmelidir.

Egzersizler sırasında solunum yollarının açık tutulması gerekir, hareketin ritmine uygun olarak nefes dışarı verilmeli, en rahat konumdayken nefes alınmalıdır. Böylece ihtiyaç duyulan oksijen, vücuda yeterince alınmış olunacaktır."

Tatil süresi içinde mümkün olduğu kadar ağır ve yağlı yemeklerden uzak durulmasını da öneren Yrd. Doç. Dr. Kaya, bu dönemin kadınların forma girmesi için de iyi bir fırsat olduğunu ve kadınların, vücutlarının estetik görünümüne katkıda bulunucu egzersizlere ağırlık vermesi gerektiğini söyledi.
Yayın tarihi: 06.01.2006
728
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.