Sağlık

Spermin yakışıklısı makbul

Spermin yakışıklısı makbul

Evli çiftlerin en büyük sorunlarından biridir kısırlık. Tıp, kısırlığı tedavi için hergün yeni bir yöntem geliştiriyor. Ancak değişmeyen sonuç: "Şekli düzgün spermler daha iyi..."

Kısırlık tedavisi üzerinde çalışan bilim adamları şekli düzgün spermlerin dölleme yeteneğinin çok daha yüksek olduğunu saptadı.

The New England Journal of Medicine'ın son sayısında yayımlanan araştırmaya göre, spermlerin görünümleriyle yenetekleri arasında yakın bir ilişki var. Başları oval, kuyrukları kalın ve hareketli olan düzgün görünümlü spermlerin dölleme yeteneği yüksek oluyor. Başları halka şeklinde ya da deforme olmuş, kuyrukları ezik spermlerin ise dölleme yetenekleri çok düşük.

İngiltere'deki Rachester Üniversitesi Tıp Fakültesi araştırmacıları 765 kısır, 696 normal erkeğin spermlerini inceledi. Araştırmada spermlerinin yüzde 12'si düzgün olan erkeklerin çocuk sahibi olabildikleri görüldü. Spermlerinin yüzde 9 ve daha aşağısı standartlara uymayan erkeklerin ise çocuk sahibi olamadıkları belirlendi.
Yayın tarihi: 24.12.2001
922
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.