Sağlık

Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikliyor

Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikliyor

Yüz felci tehlikesine karşı, erkeklerin tıraş olduktan sonra en az 10 dakika, bulundukları ortamdan çıkmaması öneriliyor.

Yüz felcinden korunmak için özellikle kış dönemlerinde yüzün soğuktan korunması gerekiyor.

Uzmanlar, dışarı çıkarken atkı veya şapka takılmasını, rüzgara maruz kalmamak için de otomobil kullananların camlarını açmamasını öneriyor.

Adnan Menderes Üniversitesi Fizik Tedavi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Faruk Şendur, en sık görülen yüz felci nedeninin "Bell paralizisi" olduğunu, bu durumun da yüz sinirinin iç kulak çevresindeki bir bölümünde iltihap ve ödem oluşmasıyla geliştiğini söyledi. Şendur, şöyle devam etti: "Soğuk ve rüzgar yüz felcini tetikler. Ayrıca yüzdeki virüsleri tetiklediği, bu virüslerin de yüzün sinir uçlarında ödeme neden olduğu tahmin edilmektedir. Yüz felcinden korunmak için özellikle kış dönemlerinde yüzün soğuktan korunması gerekiyor. Bu amaçla dışarı çıkarken atkı veya şapka takılması, rüzgara maruz kalmamak için otomobil kullananların da camlarını açmaması önerilir. Erkeklerin ise tıraş olduktan sonra en az 10 dakika bulundukları ortamdan çıkmaması gerekir. Yüz felci geçiren hastaların hemen hastaneye başvurması erken tedavi için çok önemlidir."

Belirtileri

Yüz sinirinin çalışmamasının en belirgin bulgusunun bir taraf yüz hareketlerinin azalması veya kaybolması olduğunu belirten Şendur, kaş kaldırma, göz kapama, diş gösterme, gülme, yanak şişirme gibi hareketlerin yüz sinirinin belirtileri olduğunu hatırlattı. Prof. Dr. Şendur, şu bilgiyi verdi: "Bunun dışında gözyaşı azalması, tükürük salgısının azalması, tat duyusunun bozulması, gürültüye duyarlılık artışı gibi bulgular da bulunabilir. Yüz felci ilaçla tedavi edilebilir. Kortizonlu ve B vitaminli ilaçlar verilir. Buna ilave olarak, göz kurumalarını önlemek için yapay gözyaşı veya antibiyotikli kremler verilir."

Sakız çiğneyin

Prof. Dr. Şendur, yüz felci hastalarına, yüz kaslarına masaj yapmalarını, sıcak uygulamalarını ve bu kasların hareket etmesini sağlamak için sakız çiğnemelerini önerdi.
Yayın tarihi: 20.01.2004
939
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.