Sağlık

Sırtınızı rüzgara verin!

Sırtınızı rüzgara verin!

Rüzgara karşı yürümek, kalp hastalarını yoruyor ve ani kalp krizlerine neden olabiliyor.

Mersin Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Murat Dikmengil, göğüs ve kalp hastalıklarında en büyük tehlikenin rüzgara karşı yürümek olduğunu söyledi.

Dikmengil, Akdeniz Bölgesi'nde ılıman bir iklim yaşanmasına rağmen özellikle sabahın ilk saatleri ve akşam üzeri aşırı rüzgarların hakim olduğunu açıkladı:

''Rüzgara karşı bırakın koşmayı yürümek bile tıpkı bir yokuş çıkmak ya da
merdiven çıkmak gibi kalp hastalarını yorar.

Tüm kalp rahatsızlığı bulunanlara, rüzgara karşı yürümekten kaçınmalarını ve böyle havalarda mümkünse evden çıkmamalarını öneriyoruz. Aksi takdirde ani kalp krizleri yaşanabilir.''

Dikmengil, sporun hangi dalı olursa olsun, kişinin sağlık durumuna göre
yapacağı sporu seçmesi gerektiğini de söyledi.

Dikmengil, ''Bunun için bu hastalık için gerek yaşı gerekse ailesel öyküsüyle potansiyel görülen kişiler rutin kontrollerini mutlaka yaptırmalı'' dedi.

Birçok kişinin spor yapabildiği için kalp hastası olamayacağı yanılgısına
düştüğünü belirten Dikmengil, ''Oysa, düzenli yürüyüş yapmak, ya da başka spor dallarıyla uğraşmak kalp hastalığı olmadığı anlamına gelmiyor'' diye konuştu.

Yaklaşan Kurban Bayramı'na da dikkati çeken Dikmengil, "Göğsünden şikayetleri bulunan ve kalp rahatsızlığı olanlar kesinlikle heyecanlanmasınlar, yorulmasınlar. Ayaklarını uzatarak dinlensinler. Hepsinden önemli aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınsınlar'' dedi.
Yayın tarihi: 27.12.2006
1691
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.