Sağlık

Sırt ağrılarımızın sorumlusu atalarımız

Sırt ağrılarımızın sorumlusu atalarımız

Omurga, belkemiği mekanizmasını tersine çevirecek şekilde değişime uğradı. Şimdi daha önce asla taşımadığı ağırlığı taşıyan büyük kaslarımız var.

İnsanlarda sırt ağrısının neden bu kadar sık görüldüğünü araştıran omurilik uzmanı Dr. Aaron Filler, ilk insanların ne zaman ve nasıl iki ayak üstünde yürümeyi öğrendiklerine dair bir teori geliştirdi. Buna göre, insan ve maymunların 21 milyon yıl önce yaşamış öncüsünün sırtı ilk ipucunu veriyor.

Omurgadaki büyük değişiklik
Doktorasını antropoloji bölümünde tamamlayan Dr. Filler, omurgadaki büyük bir değişikliğin bu insan öncesi yaratığa dik durma ve bazı şeyleri taşımasına izin verdiğini ve ayrıca her omurga kemiği arasındaki disklerin zorlanması ve kırılmasını kolaylaştırdığını ileri sürüyor. Morotopithecus bishopi isimli ağaca tırmanan, maymun benzeri yaratığın fosilini inceleyen Dr. Filler, "Omurga, belkemiği mekanizmasını tersine çevirecek şekilde değişime uğradı. Şimdi daha önce asla taşımadığı ağırlığı taşıyan büyük kaslarımız var ve daha kolay gerilip yırtılabiliyorlar" diyor.

Radikal
Yayın tarihi: 21.07.2007
635
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.