Sağlık

'Sihirli kurşun' yöntemi

'Sihirli kurşun' yöntemi

Bilim adamları sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok eden bir tedavi yöntemi geliştirdi. Yeni yöntem nasıl işliyor?

Tümörlü bölgeye enjekte edilen savunma hücreleri, ultraviyole ışınıyla harekete geçiyor ve kanserli hücreleri yok ediyor. Yöntem prostat, akciğer tümörlerinde etkili.

Sağlıklı hücrelere zarar vermiyor
İngiliz bilim adamları kanser tedavisinde yeni bir yöntem geliştirdi. Newcastle Üniversitesi'nden uzmanlar ilk kez sağlıklı hücrelere zarar vermeden kanserli hücreleri yok eden bir tedavi yöntemi geliştirdiklerini açıkladı. "Sihirli Kurşun" adı verilen tedavi yönteminde kanserle savaşmak için vücudun doğal savunma sisteminin parçası olan antikorlar enjekte ediliyor. Doğrudan tümörlü bölgeye yerleşen antikorlar, ultraviyole ışınlara maruz kalmadan harekete geçmiyorlar.

Kemoterapide sorun kalkacak
Ultraviyole ışınlar sadece tümörlü bölgelere yönlendirilerek moleküller aktif hale getiriliyor, böylece sağlıklı hücrelerin zarar görmesi engelleniyor. Uzmanlar bu yöntem sayesinde kemoterapi ve radyoterapi tedavilerindeki en büyük sorunun ortadan kaldırılmış olacağını belirtiyor. 11 yıldır çalışılan yöntem farelerde yumurtalık kanserini yok etti. Uzmanlar, yöntemin mide, bağırsak, göğüs, rahim ağzı, akciğer ve prostat tümörlerinde de etkili olmasını beklediklerini belirtiyor.

Yöntem nasıl işliyor?
Araştırma uzmanlarından Prof. Colin Self, yöntemi şöyle özetledi: "Örneğin mesane kanseri olan bir hasta geldiğinde önce ona antikor enjekte edeceğiz. Bir saat bekledikten sonra beş dakika kadar ışın tedavisi uygulayacağız. Daha sonra hastayı eve gönderip, kendi bağışıklık sisteminin tümörü temizlemesini bekleyeceğiz."

Hürriyet
Yayın tarihi: 22.03.2008
756
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.