Sağlık

Sigaradan vazgeçemeyenlere

Sigaradan vazgeçemeyenlere

Tiryakileri sigaradan vazgeçirmek için paketlerin üzerine sigaranın cinsel zararlarıyla ilgili uyarılar konulacak. Bu uyarıların etkili olması bekleniyor.

Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Niyazi Adalı, sigara paketlerine 14 ayrı uyarı yazılmasına bir ay kala, çok sayıda sigara firmasının paket basımına başladığını açıkladı.

1 Ocak 2006'dan itibaren firmalar aylara bölerek ya da sürekli dönüşüm uygulayarak 14 ayrı uyarıyı paketlerin iki yüzüne de koymak zorunda olacaklar. Paket yüzeyinin en az yüzde 40'ını kaplayacak uyarılar arasında cinsellik ve güzelliğe ilişkin ibareler de yer alacak. Uyarılar arasında, 'Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur,' 'Sigara içmek cildin erken yaşlanmasına neden olur,' 'Sigara içmek spermlere zarar vererek doğurganlığı azaltır' ibareleri de yer alacak.

Adalı, yaşama geçirilecek düzenlemeyi Hürriyet'e anlatırken, sigaralarda halen olduğu gibi 'Yasal uyarı: Sağlığa zararlıdır' ifadesinin bulunacağını söyledi. Ek olarak, 1 Ocak'tan başlayarak 'Sigara / Tütün içmek öldürür' veya 'Sigara / Tütün içmek öldürebilir' ile 'Sigara / Tütün içmek size ve çevrenizdekilere ciddi zararlar verir' şeklindeki iki genel uyarıdan birinin de kullanılacağını söyleyen Adalı, bunların yanı sıra belirlenen 14 uyarının dönüşümlü olarak kullanlacağını bildirdi. Adalı, ana uyarıların paket yüzeyinin en az yüzde 30, ek uyarıların ise yüzde 40'ını kaplayacağını belirtti.

İşte sigaranın marifetleri

- Hamile iken sigara içmek bebeğe zarar verir.

- Çocukları koruyun: Dumanınızı onlara solutmayın.

- Sigara içmek yüksek derecede bağımlılık yapar, başlamayın.

- Sigarayı bırakmak ölümcül kalp ve akciğer hastalıkları riskini azaltır.

- Sigara içmek ağrılı ve yavaş bir ölüme neden olabilir.

- Sigara içmek kan akışını yavaşlatır ve cinsel iktidarsızlığa neden olur.

- Sigara içmek cildin erken yaşlanmasına neden olur.

- Sigara içmek spermlere zarar vererek doğurganlığı azaltır.
Yayın tarihi: 07.12.2005
954
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.